Wojna na Ukrainie to również wojna w sieci. Media społecznościowe zalewają setki fałszywych kont, które próbują skłócić Polaków z uchodźcami i szerzą prorosyjską propagandę posługując się fake newsami.
Państwowy instytut badawczy NASK walczy z nieprawdziwymi informacjami. Na Facebooku i Twitterze powstały profile #WłączWeryfikację, gdzie można skontaktować się z ekspertami i zgłosić podejrzane treści, które znaleźliśmy w sieci. Marta Gromada, kierownik zespołu konfekcjonowania danych w NASK mówi, że inicjatywa jest nowa, ale eksperci mają duże doświadczenie w walce z fake newsami.
– Wcześniej monitorowaliśmy kwestie pandemii. Ale jeszcze bez udziału obywateli. Teraz można oznaczyć nas na Facebooku i Twitterze, czy napisać maila do nas. Zainteresowanie tym tematem jest bardzo duże, obywatele są czujni i zgłaszają nam setki fałszywych informacji dziennie – mówi Marta Gromada.
Jak donosi portal Wirtualnemedia.pl, z analizy Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych wynika, że masowy atak internetowych trolli miał miejsce tuż przed agresją Rosji na Ukrainę. 21 i 22 lutego w sieci pojawiło się 4,5 tys. wzmianek o charakterze prorosyjskim lub wspierającym działania Rosji wobec Ukrainy.
Marta Gromada mówi, że początkowo fake newsy, które pojawiały się w mediach społecznościowych miały na celu skłócić Polaków z Ukraińcami. Odwoływały się do zaszłości historycznych, straszyły uchodźcami. NASK skutecznie namierzył konta, które rozpowszechniały takie informacje i część z nich udało się zamknąć.
– Widząc jak Polacy się zmobilizowali, jak są solidarni, ta dezinformacja zmieniła charakter. Teraz skupia się na pokazywaniu treści rasistowskich w Polsce, problemów w naszym kraju, które wiążą się z kwestią ukraińską, krytykowania rządzących, pokazywania złej sytuacji na granicy – wymienia Marta Gromada.
Jak dodaje analityk NASK, fake newsy skierowane są teraz przede wszystkim do mediów i odbiorców w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Mają za zadanie zdyskredytować nasz kraj.
Polskie Radio Kielce tworzy Centrum Edukacji Medialnej, które pokaże jakie są możliwe metody manipulacji w sieci i w mediach tradycyjnych oraz jak się przed nimi bronić.
Centrum Edukacji Medialnej to miejsce, gdzie będzie można zapoznać się z historią mediów, ale też zdobyć wiedze o metodach manipulacji przyszłości, na przykład o rozwijanej już dziś technologii deep fake – polegającej między innymi na tworzeniu nieprawdziwych filmów, w których występują cyfrowo wstawione prawdziwe osoby.
⚠️ Weryfikacja treści pojawiających się w internecie jest jednym z elementów budowania odporności na akcje dezinformacyjne.
???? Grafika poniżej przedstawia ZASADĘ 5xZ.
✅ Zobacz jak ją stosować i #WłączWeryfikację. pic.twitter.com/z4Aa2SWzOY
— #WłączWeryfikację (@WeryfikacjaNASK) March 7, 2022