Ponad 220 młodych muzyków z całej Polski weźmie udział w VI Świętokrzyskim Festiwalu Instrumentów Dętych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-13 marca, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
W muzycznej rywalizacji wystartują uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia. Jarosław Wanecki, kierownik sekcji instrumentów dętych drewnianych w kieleckiej szkole muzycznej mówi, że zainteresowanie jest duże.
– Szkoły od Trójmiasta, Suwałk, Poznania, przez centralną Polską, po Cieszyn, Bielsko-Białą, Rzeszów, Krosno. Jak co roku mamy uczestników w zasadzie z całej Polski, jest także jedna uczestniczka ze Słowacji, z Koszyc. Założeniem naszego festiwalu jest propagowanie instrumentów dętych. Dla uczniów jest to okazja, by zaprezentować swój poziom, natomiast pedagodzy mają szansę wymienić swoje poglądy, doświadczenia – wyjaśnia.
Zbigniew Pasieka z sekcji instrumentów dętych blaszanych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach dodaje, że duże znaczenie dla uczestników ma położenie Kielc.
– Leżą niemal w centrum Polski, więc mogą tu dojechać uczestnicy z różnych stron kraju. Poza tym nasza szkoła, jak mało która, ma znakomite warunki lokalowe, dzięki którym możemy pomieścić tak liczne grono uczestników – zaznacza.
Przesłuchania rozpaczną się w czwartek, 10 marca. Przez dwa pierwsze dni będą występować młodzi ludzie grający na instrumentach dętych blaszanych. Tu przewidziano dwie kategorie: pierwsza – trąbka i eufonium oraz druga – waltornia, puzon, tuba.
Występy będzie oceniała komisja konkursowa, której pracom będzie przewodniczył prof. Igor Cecocho z Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
W sobotę 12 marca i niedzielę 13 marca w konkury staną artyści grający na instrumentach dętych blaszanych. Tu przewidziano trzy kategorie: pierwsza – flet, druga – saksofon, klarnet i trzecia – obój i fagot.
Jury będzie przewodniczył dr hab. Piotr Lato, klarnecista związany z Akademią Muzyczną w Krakowie.
W każdej z kategorii udział weźmie młodzież ze szkół I i II stopnia. Uczniowie tych pierwszych będą musieli wykonać dwa utwory o zróżnicowanym charakterze, a tych drugich – etiudę i utwór dowolny.
Wyniki będą ogłaszane każdego dnia wieczorem.
Festiwalowi będą towarzyszyły dodatkowe wydarzenia. W tym roku, z powodu pandemii, nie odbędą się dodatkowe koncerty, natomiast będzie wystawa instrumentów, a także działać będzie sklepik z gadżetami muzycznymi.