Prezes UOKiK zgodził się na utworzenie przez PKN Orlen i Synthos Green Energy spółki, która ma się zająć budową i eksploatacja małych reaktorów jądrowych – podał w poniedziałek urząd na twitterze.
1/2 @PKN_ORLEN i @GreenSynthos mogą utworzyć wspólnego przedsiębiorcę. Prezes #UOKiK wydał zgodę na transakcję. Nowy podmiot – Orlen Synthos Green Energy – będzie zajmował się wytwarzaniem czystej, zeroemisyjnej energii przez mikro lub małe obiekty energetyki jądrowej. pic.twitter.com/X3pjiR5pyw
— UOKiK (@UOKiKgovPL) March 7, 2022
Nowa spółka ma się nazywać Orlen Synthos Green Energy. Według UOKiK utworzenie nowego podmiotu nie ograniczy konkurencji.
– Nasze postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Co więcej, przyczyni się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski. Dlatego wydałem zgodę na tę transakcje – oświadczył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie Urzędu.
Jak poinformował PKN Orlen, do zarządu będzie rekomendował doradcę zarządu spółki Orlen Unipetrol Dawida Jackiewicza.
– Pozytywna decyzja UOKiK umożliwia przyspieszenie realizacji inwestycji w mikro i małe reaktory jądrowe. Dzisiaj najlepiej widzimy jak istotne jest uzupełnienie miksu energetycznego o stabilne źródła wytwarzania energii. Mamy pewność, że idziemy we właściwym kierunku, bo nasza inwestycja jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i dynamiki wzrostu krajowej gospodarki – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.
W grudniu 2021 r. PKN Orlen i Synthos Green Energy – spółka córka koncernu Synthos – spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi Nuclear Energy, podpisały umowę inwestycyjną, mającą na celu powołanie podmiotu celowego joint venture do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych. Do jej utworzenia potrzebna była zgoda urzędu antymonopolowego, którą Prezes UOKiK wydał w poniedziałek.
Zgodnia z umową, PKN Orlen i Synthos Green Energy będą miały po 50 proc. udziałów w spółce joint venture i tyle samo głosów na Zgromadzeniu Wspólników, co oznacza wspólną i równoprawną kontrolę nad przedsięwzięciem.
Jak wyjaśniał wtedy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, celami spółki Orlen Synthos Green Energy będą m.in. wdrażanie technologii małych reaktorów jądrowych, pozyskanie technologii reaktorów trzeciej i czwartej generacji, szczególnie reaktora BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy i realizowanie procesu inwestycyjnego, przy czym głównym zadaniem będzie produkcja energii elektrycznej i ciepła do celów własnych, komercyjnych i komunalnych.
Z kolei właściciel Grupy Synthos Michał Sołowow podkreślał, że reaktor BWRX-300 „jest ewolucyjnym rozwiązaniem opracowanym przez legitymującą się ogromnym doświadczeniem w tym obszarze amerykańską grupę GE, która działa w Polsce od 30 lat i posiada tu rozbudowany łańcuch dostaw, na który składa się ponad 3 tys. firm”.