W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym po generalnym remoncie otworzono Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala na Czarnowie informuje, że dzięki inwestycji w klinice znacząco poprawiły się warunki hospitalizacji pacjentów oraz warunki pracy lekarzy i pielęgniarek.
– Ten oddział nie był remontowany od początku powstania szpitala, a więc od ponad pół wieku. Warunki były tu fatalne, zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu. Trzy lata temu, kiedy zacząłem pracę w tym szpitalu, wyznaczyłem sobie dwa podstawowe cele. Pierwszy, to wybudowanie łącznika pomiędzy kliniką neurologii, a szpitalnym oddziałem ratunkowym. Ten łącznik jest już od kilku miesięcy. Drugim celem był właśnie remont intensywnej terapii i cieszę się, że również tę inwestycję udało nam się zrealizować – dodał Bartosz Stemplewski.
Michał Domagała, kierownik kliniki informuje, że przed remontem znajdowało się w niej 12 łóżek. Teraz powstała także izolatka dla pacjentów, którzy będą wymagali intensywnej terapii, a będą zakażeni koronawirusem.
Jak dodaje, oddział intensywnej terapii, to oddział, który jest wentylem bezpieczeństwa dla całego szpitala, na który trafiają pacjenci najbardziej ciężko chorzy.
– Przed remontem mieliśmy dwa oddziały intensywnej terapii. Jeden liczył 5, a drugi 7 łóżek. Teraz mamy te oddziały skumulowane w jednym miejscu, nie jesteśmy rozdrobnieni. Nie pracujemy w kilku miejscach. To zdecydowanie bardziej logistycznie lepsze rozwiązanie. Ponadto proces terapeutyczno-leczniczy również będzie zdecydowanie sprawniej nam przebiegał, gdy mamy jedną dużą intensywną terapię, niż dwie mniejsze – dodał dr Michał Domagała.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia przyznaje, że po kapitalnym remoncie klinika spełnia wszystkie standardy europejskie.
– Mam porównanie, jak ta klinika wyglądała jeszcze kilka miesięcy temu, a jak dzisiaj. Dzisiaj to jest standard na europejskim poziomie i jeśli chodzi o wyposażenie i o miejsca, gdzie będą leczeni pacjenci, jak również gdzie będą pracowali lekarze i pielęgniarki – dodał Marek Bogusławski.
Do wyremontowanej kliniki pacjenci zostaną przeniesieni w poniedziałek.
Rocznie w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii hospitalizowanych jest od 500 do 600 pacjentów.
Koszt inwestycji, to 5,5 mln, z czego 3 mln zł to dotacja od Urzędu Marszałkowskiego, a pozostałą kwotę wyłożył szpital.