Efektywne wykorzystanie, podczas wojny w Ukrainie, granatników przeciwpancernych może przysłużyć się polskiej armii. Wojsko Polskie już osiem lat zastanawia się jakie granatnik kupić. Skuteczność broni w walkach wpłynęła na przyspieszenie decyzji.
Agencja Uzbrojenia chce kupić granatniki przeciwpancerne w jak najszybszym terminie – poinformował rzecznik prasowy Agencji ppłk Krzysztof Płatek. Wojsko szuka prostych jednorazowych granatników, które uzupełnią już posiadane środki przeciwpancerne, w tym kierowane pociski Spike i ppk Javelin.
Rzecznik Agencji Uzbrojenia o możliwym „priorytetowym” zakupie granatników przeciwpancernych wspomniał podczas dyskusji na Twitterze.
„Agencja Uzbrojenia priorytetowo traktuje wzmocnienie zdolności zwalczania celów panc. przez Siły Zbrojne RP. Podejmujemy działania mające na celu umożliwienie pozyskania m.in. lekkich jednorazowych granatników przeciwpancernych w jak najszybszym terminie” – napisał w poniedziałek pod jednym z postów na profilu Agencji Uzbrojenia.
Do tej informacji odniósł się w środę portal Defence 24, który zasugerował, że zakup granatników może być zrealizowany w ramach pilnej potrzeby operacyjnej i ma związek z efektywnym wykorzystywaniem takiej broni przez Ukraińców broniących się przed siłami pancernymi rosyjskiego najeźdźcy.
W rozmowie z PAP ppłk Płatek przyznał, że ostatnie zmiany wprowadzone w systemie pozyskiwania uzbrojenia na potrzeby sił zbrojnych, w tym wzmocnienie roli Agnacji Uzbrojenia umożliwiły „bardziej elastyczne reagowanie” i „piorytetyzację potrzeb” polskiego wojska „w związku ze zmianami w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego”.
Dlatego pozyskanie samych granatników może odbyć się w ramach programu operacyjnego GROT, jako „potrzeby perspektywicznej”, lub jako zakup w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Nie zostało jeszcze przesądzone, który z tych trybów zastanie zastosowany.
Ppłk Płatek podkreślił również, że siłom zbrojnym chodzi o pozyskanie także innych elementów sytemu rażenia środkami przeciwpancernymi. „Aktualnie trwa realizacja umów dot. pozyskania przeciwpancernych pocisków kierowany Spike oraz pocisków ppk Javelin – trwają dostawy tej broni” – powiedział rzecznik.
Dywersyfikacja środków przeciwpancernych ma służyć zaspokojeniu potrzeb armii na różnych jej poziomach (np. na szczeblu drużyny, batalionu itd.). Ważnym aspektem jest też szkolenie i obsługa takiej broni – znacznie prostsza w przypadku jednorazowych granatników, trudniejsza w przypadku pocisków kierowanych.