Stanowisko w sprawie przyjęcia w trybie uproszczonym Ukrainy do Unii Europejskiej będzie testem dla poszczególnych krajów UE – przyznał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
W programie „Jedziemy” w TVP Info wiceszef MSZ i poseł PiS Piotr Wawrzyk był pytany o wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przyjęcie Ukrainy do NATO.
„Ukraina znajduje się w szczególnej sytuacji, więc zasady, na których my byliśmy przyjmowani do Unii nie przystają do obecnej sytuacji. Stąd propozycja ukraińska, by pominąć te wszystkie warunki wstępne, polegające na wdrożeniu prawa unijnego, dostosowaniu się do różnych polityk unijnych, tylko by Ukraina w trybie uproszczonym stała się członkiem UE” – mówił Wawrzyk.
„Do tego potrzebna jest jednomyślność państw członkowskich, więc to będzie test dla wszystkich członków Unii” – dodał.
Zaznaczył, że w najbliższym czasie powinniśmy poznać stanowisko KE, a także stanowiska poszczególnych państw członkowskich i od tego będzie zależeć, co się będzie dalej działo w tej sprawie. „Trudno się spodziewać dziś, kto może poprzeć, a kto nie” – powiedział Wawrzyk.
Dziwił się też, że nie został jeszcze wyłączony system Swift w Rosji, mimo decyzji w tej sprawie.
„O ile wiem, że jeszcze Swift nie został wyłączony, tylko była kierunkowa decyzja w tej sprawie. Trochę się dziwię, że w tej sytuacji, która jest, to trwa tyle czasu. Ta decyzja powinna być wdrożona wiele godzin temu” – powiedział Wawrzyk.
W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej.
Prezydenci ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej – Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii i Bułgarii – opowiedzieli się za szybkim wstąpieniem Ukrainy do UE. Wezwali państwa członkowskie do umożliwienia instytucjom UE podjęcia kroków dla natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego i rozpoczęcia procesu negocjacji.
Zgodnie z art. 49 Traktatu o Unii Europejskiej, wniosek o członkostwo w UE może złożyć każde państwo europejskie, które szanuje i zobowiązuje się wspierać wartości wymienione w art. 2 traktatu. Chodzi m.in. o poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, a także poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.
O wniosku akcesyjnym zainteresowane państwo powinno poinformować Parlament Europejski oraz parlamenty narodowe i skierować go do Rady UE. Zgodnie z art. 49 TUE Rada stanowi w tej sprawie jednomyślnie po zasięgnięciu opinii Komisji Europejskiej oraz po otrzymaniu zgody Parlamentu Europejskiego, udzielonej większością głosów jego członków. Brane są pod uwagę są przy tym kryteria kwalifikacji uzgodnione przez Radę Europejską.
Warunki przyjęcia i wynikające z tego przyjęcia dostosowania w Traktatach stanowiących podstawę Unii są następnie przedmiotem umowy między państwami członkowskimi a państwem ubiegającym się o członkostwo. Umowa ta podlega ratyfikacji przez wszystkie umawiające się państwa, zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi.