Dziś (1.03.2022r.), od północy, Folk Radio rozpoczęło emitowanie programu w oparciu o znacznie zmienione jego ramy.
Nadal naszym celem jest prezentacja i popularyzacja tradycyjnej muzyki ludowej oraz bazującymi na niej innymi rodzajami twórczości muzycznej. Wszystko to czynimy, by chronić dorobek twórców ludowych, wskazywać sens kultywowania tradycji, skłaniać do podejmowania twórczych prób, odkrywania wartości tkwiących w sztuce ludowej – współtworzącej kanon polskości.
Repertuar Folk Radia obejmuje cztery główne bloki stylistyczne, ale w odmiennych od dotychczasowych proporcjach, z uwypukleniem w pasmach dziennych autentycznej muzyki tradycyjnej, zwanej potocznie ludową.
Zatem:
Muzyka Gór Świętokrzyskich (muzyka tradycyjna regionu świętokrzyskiego) – jest prezentowana od godz. 6.00 do 12.00, a następnie 14.00 – 16.00 oraz w godzinnych blokach o 20:00 i o północy.
Muzyka Regionów Polski – w godzinach: 12.00 – 14.00, 16.00 – 18.00 oraz w godzinnych blokach o 23.00 i 3.00.
Muzyka inspirowana Folklorem (to m.in. muzyka powstająca w ramach „Nowej Tradycji” – w nawiązaniu do wieloletniego Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia) – w godzinach: 18.00 – 20.00, 4.00 – 6.00.
Muzyka Świata (muzyka różnych stron globu, łącząca etniczne źródła ze współczesnością) – w godzinach: 21.00 – 23.00 i 1.00 – 3.00.
W nowej ramówce pozostają znane już słuchaczom pozycje:
O godz. 8.00, powtarzamy z anteny Radia Kielce:
„W ludowych rytmach” – w dni powszednie,
A w dni świąteczne:
„Graj Kapelo!” – o godz. 8.00 i o 20.00 – z archiwum Radia Kielce przypomnimy „Radio Pigwa” lub „Graj kapelo, graj”.
Każdego dnia od poniedziałku do niedzieli, o godz.: 9.00, 13.00, 17.00 w dalszym ciągu prezentowana będzie:
„Premiera w Folk Radio” – miejsce, w którym przedstawiamy nieznane jeszcze słuchaczom nagrania, dokonane przez artystów w ostatnim czasie i często po raz pierwszy odtwarzane publicznie. Wiele takich nagrań powstaje specjalnie dla Folk Radia.
Raz w miesiącu zapraszamy słuchaczy na Koncert w Folk Radio – prezentujący w formie audio recitale gwiazd muzyki ludowej, folkowej i muzyki świata. Emisja koncertu jest powtarzana dwa tygodnie później. Koncerty w Folk Radio anonsujemy także na antenie Radia Kielce.
Folk Radia można słuchać pod adresem folkradio.pl przez całą dobę, również na urządzeniach mobilnych, w tym w telefonach, a także w radioodbiornikach wyposażonych w system DAB +.
Do usłyszenia.
Od ponad 60 lat, krocząc ścieżkami Oskara Kolberga, Polskie Radio Kielce – archiwizuje ludowe śpiewki, nuty, wiersze i teksty – dowody aktywności i twórczego potencjału regionu. Pionierem na tym polu przez długie lata był pełen kolekcjonerskiej pasji Piotr Gan, w którego ślady podążyli redaktorzy: Janusz Woś, Czesław Kussal, Andrzej Kopeć, Leszek Ślusarski oraz realizatorzy: Ryszard Makowski, a przede wszystkim Jerzy Szczepanek.
Zbiory muzyki tradycyjnej, gromadzonej od 1960 roku w fonotece Radia Kielce, zawierają: 2502 utwory nagrane na taśmach w systemie monofonicznym i 1121 utworów nagranych w systemie stereofonicznym, 84 taśmy stereofoniczne zawierające łącznie około 850 utworów (w wykonaniu zespołów śpiewaczych, obrzędowych oraz zespołów pieśni i tańca), 11 płyt skompilowanych przez red. Janusza Wosia zawierających unikatowe nagrania z muzyką i poezją ludową najstarszych twórców północnej części dawnej Kielecczyzny. Na płytach znajduje się około 300 utworów. Radio Kielce może poszczycić się także pięcioma płytami z serii „Graj Kapelo!”, zredagowanymi przez red. Leszka Ślusarskiego. Od wejścia technologii cyfrowej, na radiowych serwerach zgromadzono ponad 1500 utworów nagranych w latach 2002 – 2021 przez różnych ludowych artystów. To dowód kultywowania tradycji oraz stylistycznego ewoluowania twórczości ludowej w regionie świętokrzyskim.
W zasobach fonoteki znajdziemy nagrania – perełki i ciekawe audycje – obiekty zainteresowania badaczy folkloru, a także muzyków i twórców nie związanych z tą dziedziną sztuki.
Od lat, Radio Kielce patronuje konkursom, przeglądom prezentującym muzykę ludową, wspiera je dokonując nagrań kapel, zespołów śpiewaczych i solistów, a przede wszystkim promując ich twórczość na antenie.
Radio Kielce jest też pomysłodawcą i organizatorem konkursu o nagrodę „Jawor – u źródeł kultury”, obejmującego wszelkie przejawy twórczości ludowej, który honoruje wyróżniające się w tej dziedzinie osoby.