Wystawa poświęcona Armii Krajowej została otwarta na kieleckim rynku. Na planszach została przedstawiona historia największej podziemnej formacji militarnej w okupowanej przez Niemców Europie, a ekspozycja otwiera obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej informuje, że mieszkańcy miasta mogą zapoznać się z portretami wybitnych dowódców i oficerów AK. Mowa m.in. o Władysławie Sikorskim oraz Janie Piwniku „Ponurym”.
– Ukazuje również losy żołnierzy po Powstaniu Warszawskim. Zresztą temat tego powstania także został także szeroko poruszony. Ponadto, pokazana jest historia żołnierzy Armii Krajowej już po zakończeniu wojny – dodaje.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zachęca wszystkich mieszkańców regionu do obejrzenia wystawy.
– Dziś w Polsce możemy mówić swobodnie, ale był taki czas kiedy mówiono zupełnie inaczej. Był to trudny okres, który był naznaczony kłamstwem. Cześć i chwała bohaterom – podkreśla.
W otwarciu wystawy wziął udział także senator Krzysztof Słoń z PiS. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny wychodzi w przestrzeń publiczną po to, aby bardzo istotne treści mogły być dostępne dla społeczeństwa.
– IPN potwierdza w ten sposób, że jest polskim instytutem, który dba o naszą historię i prawdę historyczną. Dba także o to, aby wzbudzać w nas wszystkich uczucia patriotyczne i podnosić polskiego ducha – zaznacza.
Wystawę można oglądać do 11 marca. Przypomnijmy, w 1942 r. Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej – organizacji powołanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już w 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został gen. Stefan Rowecki „Grot”.