– Tematem tej wystawy jest praca – tak Stanisława Zacharko – Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach mówi o najnowszej propozycji tej instytucji.
Znalazły się na niej m.in. obrazy, fotografie, a także oryginalne afrykańskie rzeźby. W niedzielę (27 lutego) będzie można poznać ich historie podczas oprowadzania kuratorskiego.
Autorką ekspozycji i właścicielką prezentowanych dzieł jest Stanisława Zacharko -Łagowska. Jak wyjaśnia, tytuł „Tło do autoportretu” nie jest przypadkowe, bo pokazane przedmioty nawiązują do jej biografii.
– Głównie chodziło mi o stworzenie opowieści o tym, jak praca kształtuje człowieka. Praca, do której człowiek w jakiś sposób jest przygotowany przez swoje predyspozycje, zdolności poparte odpowiednim wykształceniem. Jest to praca, którą się wykonuje z pasją, z zamiłowaniem, poszukiwaniem nowych możliwości. To sprawia, że człowiek się rozwija – wyjaśnia.
Prace ponad 140 artystów
Dodaje, że praca może dać możliwość poznania wielu wspaniałych przyjaciół.
– Chciałam tę wystawę wyposażyć w przesłanie i wysłać je ludziom, aby dobrze wybierali pracę. Zarabianie pieniędzy to jest rzecz poboczna. Musimy pamiętać, że w pracy spędzamy znaczną część naszego życia. Dobrze, żeby sprawiała nam przyjemność, była miejscem, w którym dobrze się czujemy – podkreśla.
Stanisława Zacharko – Łagowska na wystawie w swoisty sposób podsumowała swoje zawodowe życie.
– Pokazuję w tej przestrzeni to, co jest moją własnością. Obrazy i inne dzieła sztuki, które otrzymałam od artystów w czasie prawie 37 lat mojej pracy. Dostawałam je z sympatii. Nigdy żadnej z tych podarowanych prac nie sprzedałam, ani nie oddałam, bo to są dla mnie medale za moją pracę. Lubię się otaczać sztuką. Nie zadawałam sobie sprawy, że posiadam w swoim domu prace ponad 140 artystów, nie licząc fotografików – przyznaje.
Na wystawę składają się nie tylko dzieła podarowane, ale też prace wykonane przez jej autorkę.
Kto z kim przestaje, takim się staje
– Pokazuję tu moją fotografię artystyczną, bo kto z kim przestaje, takim się staje – śmieje się.
– W dolnej galerii jest prezentowana wystawa szczególna, też z pewnym przesłaniem. Połowa to widok z mojego okna w biurze BWA, przez które widać fragment drzewa rosnącego nieopodal. Po tym oknie ściekają różnego rodzaju formy deszczu, śniegu. Na tym oknie przez wodę, światło, codziennie budują się inne obrazy. Fotografowałam to z dużym zapamiętaniem, bo cudowne formy powstawały na tej szybie – opisuje.
Stanisława Zacharko – Łagowska zwraca uwagę, że to kolejny dowód na to, że swoich światów nie trzeba szukać daleko, bo wszystko mamy wokół siebie.
– Świat jest tak zmienny, cudowny, tylko wystarczy to zauważyć, i już to nasze życie nabiera barw – mówi.
Fascynacja Afryką
Wśród pasji Stanisławy Zacharko -Łagowskiej pokazanych na wystawie, sporo miejsca zajmuje jedna z najnowszych – zainteresowanie kulturą Czarnego Lądu.
– Otwarcie na różnego rodzaju kulturę wyewoluowało z mojej pracy. Również na piękno i kulturę tworzoną przez narody z innych kontynentów. Kiedyś nagle olśniło mnie i zakochałam się w Afryce, w afrykańskiej sztuce i kulturze, w filozofii, która jest bardzo bliska naturze i blisko człowieka. Udało mi się już zgromadzić całkiem sporą kolekcję afrykańskich rzeźb. Samych masek jest ponad 40 – żartuje.
Tych historii będzie można posłuchać w niedzielę, 27 lutego, podczas oprowadzania kuratorskiego. Początek o godzinie 11.00.
Wystawę będzie można oglądać do 18 marca.
Stanisława Zacharko-Łagowska
Urodzona w 1958 roku w Przemyślu. Historyk sztuki (Uniwersytet Jagielloński), krytyk sztuki, artysta fotografik, od 2012 roku dyrektor BWA w Kielcach. Matka trzech synów. Autorka licznych tekstów o sztuce współczesnej, kuratorka wystaw i projektów artystycznych. Realizuje się twórczo: fotografuje, maluje, tworzy plenerowe przestrzenne formy rzeźbiarskie z wikliny.
Uczestniczka wielu plenerów artystycznych, konkursów i wystaw – w tym 13 wystaw indywidualnych fotografii – ostatnia 20.02.2020 w galerii Rajasthan Lalit Kala Academy (Dżajpur, Indie) oraz dwóch wystaw pasteli.
Laureatka ośmiu nagród i wyróżnień za fotografię, dwóch Nagród Prezydenta Miasta Kielce za twórczość i działalność artystyczną, Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (członkini Rady Artystycznej ZPAF, nr leg. 921), Stowarzyszenia Historyków Sztuki (wiceprezes Oddziału Kielce), Polskiego Związku Działkowców.
Współzałożycielka Fundacji im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.