– Pomoc dla obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną jest w naszym regionie wielokierunkowa i wielopłaszczyznowa – mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Zalicza się do niej m.in. przygotowanie miejsc noclegowych, a także zorganizowanie punktów, w których uchodźcy mogą uzyskać wskazówki dotyczące ich dalszego pobytu w regionie.
– Jesteśmy przygotowani, aby zapewnić im także pomoc medyczną. Nie chodzi tu jedynie o osoby, które zostały poszkodowane w czasie walk, ale także o zapewnienie ewentualnej opieki lekarskiej dla tych, którzy będą przebywali w naszym regionie – dodaje.
Uchodźcy nie będą pokrywać kosztów związanych z leczeniem.
– Placówki medyczne będą kierować roszczenia finansowe związane z udzieloną pomocą do wojewody, a urząd do Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśnia Zbigniew Koniusz.
W województwie świętokrzyskim przygotowywane są także miejsca dla uchodźców. Na ich zorganizowanie region otrzymał 2 mln zł rządowego wsparcia. Zbigniew Koniusz zaznacza, że jest gwarancja, że ta kwota będzie się zwiększała.
– Państwo Polskie jest przygotowane na przyjęcie uchodźców także od strony logistyczno-finansowej – podkreśla. Na jedną osobę dziennie będzie przeznaczone ok. 125 zł. na nocleg i wyżywienie – dodaje.
Do sobotniego popołudnia do Kielc dotarło 26 obywateli Ukrainy, a do Pińczowa 8, którzy przekroczyli tzw. punkty recepcyjne. Prawdopodobnie do powiatu pińczowskiego dojdzie dzisiaj kolejnych 55 uchodźców. Ponadto, w regionie przebywają osoby, które zostały zaproszone przez krewnych i przyjaciół.
Przy Urzędzie Wojewódzkim działa także punkt skoordynowanej pomocy dla obywateli Ukrainy. Znajdują się tam m.in. broszury informacyjne dotyczące kwestii ich dalszego pobytu w naszym kraju.