– Kraje Unii Europejskiej tak naprawdę niewiele zrobiły, aby powstrzymać agresję Putina – ocenia poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Dodaje, że chociaż jest późno, to w jego przekonaniu istnieją możliwości, aby zatrzymać dalsze działania zbrojne Putina.
– Kraje Unii Europejskiej powinny doprowadzić do zreformowania Organizacji Narodów Zjednoczonych i wykluczyć Rosję z tej organizacji – podkreśla zdecydowanie.
– Skoro nie udało się na Ukrainę wprowadzić wojsk pokojowych ONZ z tego powodu, że Rosja dysponuje w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych prawem weta, to kraje UE powinny doprowadzić do zreformowania ONZ i wykluczyć Rosję z organizacji i w tej formule można dalej funkcjonować i podejmować kolejne kroki.
Gdyby te działania nie przenosiły rezultatu państwa UE powinna wprowadzić własne wojska pokojowe na teren Ukrainy.
– Mogą wypowiedzieć sprawiedliwą wojnę Federacji Rosyjskiej i wprowadzić wojska pokojowe. To co czyni Putin wymaga potężnego napiętnowania. To są działania zbrodnicze, wymierzone w prawo międzynarodowe – dodaje parlamentarzysta.
– Sankcje nadal są niewystarczające – uważa poseł PiS Andrzej Kryj. Wskazuje jednak, że pozytywną stroną jest zmiana nastawienia krajów Europy Zachodniej, które do tej pory bały się mocnych sankcji lub przedkładały swoje ekonomiczne interesy nad wsparcie Ukrainy.
Ważne jest to, że coraz więcej krajów zgadza się na to, aby Rosję wyłączyć z systemy SWIFT.
– Wiemy, ze chyba Niemcy już się ugięły. Także Włochy zmieniły swoje podejście, więc jest szansa, że te restrykcje finansowe zostaną użyte – twierdzi poseł Kryj.
Jak dodaje parlamentarzysta, wszystkie demokratyczne kraje powinny objąć Rosję jak najszerszymi sankcjami finansowymi, które uderzą w gospodarkę tego kraju, przemysł i elity polityczne. Ponadto Ukraina wymaga ogromnego wsparcia militarnego.
– Tu niemożliwe jest wejście oddziałów NATO i doprowadzenie do otwartej wojny z Federacją Rosyjską, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby szerokim strumieniem płynęły tam dostawy broni, amunicji, nowoczesnych środków przeciwpancernych, przeciwlotniczych – uważa Andrzej Kryj.
Zdaniem posła Ukraina pokazała wyraźnie, że jest zdeterminowana do obrony ojczyzny. W tym momencie trzeba jej pomóc w jak najszerszym zakresie, dlatego że to także obrona całej demokratycznej Europy, nie tylko Ukrainy.
– Widzimy jak bohatersko broni się Ukraina. Śledzimy to w dzień i w nocy. Aby pomóc mieszkańcom, musimy uruchomić wszystkie możliwe narzędzia, którymi dysponuje Unia Europejska oraz poszczególne kraje – mówi poseł Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej.
– Trzeba zamknąć przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich i wydalić ambasadorów – dodaje.
Zauważa, że kolejną ważną kwestią jest wstrzymanie systemu SWIFT. – Sytuacja jest dramatyczna. Ukraina broni się w sposób bohaterski, ale potrzebuje pomocy – podkreśla zdecydowanie.
Dodajmy, że we wspólnym oświadczeniu państwa NATO zdecydowanie potępiły rosyjską inwazję na Ukrainę. Sojusz ocenił, że pokój w Europie został „zasadniczo zniszczony”, a za błąd Putina Rosja będzie płacić przez kolejne lata.
– Dziś należy potężnie uderzyć w gospodarkę Rosji, tak żeby padła na kolana – mówi Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy.
Jak dodaje, chodzi tu przede wszystkim o przedsiębiorców, biznesmenów oraz oligarchów, którzy wspierają reżim Władimira Putina.
– Należy złożyć wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o postawieniu Putinowi zarzutu zbrodni ludobójstwa. Co najważniejsze, trzeba gospodarczo, materialnie i militarnie wesprzeć Ukrainę – podkreśla parlamentarzysta.
Andrzej Szejna zauważa, że zrobiły to już Stany Zjednoczone, ale powinna także Unia Europejska.
Nie może być tak, że cywilizowany świat patrzy swobodnie na rzeź cywilów, którzy tam giną – mówi.
– Trzeba wprowadzić twarde sankcje, które pokażą, że Zachód jest zjednoczony wobec tego zagrożenia i że dogadywanie się z Rosją kosztem państw Europy Środkowo-Wschodniej jest skończone – mówi Krzysztof Bosak, świętokrzyski poseł Konfederacji.
– Ponadto, trzeba dać konkretne wsparcie Ukraińcom w postaci uzbrojenia, wsparcia medycznego i racji żywnościowych, które będą łatwe do rozprowadzenia w sytuacji gdy są wysadzone mosty i nie działa normalnie logistyka – dodaje.