Województwo świętokrzyskie ma przygotowane 1,5 tys. miejsc dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Ponadto od soboty 26 lutego, przy urzędzie wojewódzkim uruchomiony zostanie punkt skoordynowanej pomocy dla obywateli Ukrainy – poinformował wojewoda Zbigniew Koniusz.
Jak dodał, jest to związane z koniecznością sprawnej obsługi ewentualnej fali uchodźczej zza wschodniej granicy.
– W tym punkcie, osoby potrzebujące będą mogły uzyskać kompleksową i wieloaspektową pomoc, a także wszystkie numery kontaktowe. Drugi taki punkt zostanie uruchomiony wspólnie z miastem Kielce przy dworcu autobusowym Ponieważ dworzec kolejowy jest w remoncie, zdecydowaliśmy się o z wybraniu tego miejsca. Większość uchodźców może do nas trafiać właśnie środkami komunikacji zbiorowej, stąd decyzja o uruchomieniu kolejnego z punktów. Osoby, którym tam nie uda się uzyskać wystarczającej informacji będą przekierowywane do centralnego punktu przy Urzędzie Wojewódzkim – wyjaśnia.
Zbigniew Koniusz mówi, że w punktach informacyjnych, do dyspozycji obywateli Ukrainy będą m.in. broszury informacyjne dotyczące kwestii ich dalszego pobytu.
– Znajdą się w nich m.in. kwestie związane ze sposobem poruszania się wśród instytucji użyteczności publicznej, informacje dotyczące numeru alarmowego 112, a także to w jaki sposób uregulować kwestie swojego pobytu, jak wystąpić o status uchodźcy itp. – dodaje.
Wojewoda świętokrzyski wyjaśnia, że władze regionu mogą także w razie potrzeby świadczyć pomoc w transporcie uchodźców znad granicy Ukrainy. Będą do tego wykorzystywane m.in. autobusy straży pożarnej.
– Jak dotychczas, z pomocy świadczonej przez województwo świętokrzyskie skorzystała już jedna trzyosobowa rodzina, przebywająca w jednym z kieleckich hoteli. Oczekujemy jeszcze na kilkanaście osób. Choć sytuacja jest dynamiczna. Okazuje się też, że duża liczba osób narodowości ukraińskiej zamieszkująca na terenie regionu także stanowi bazę docelową dla swoich rodzin i krewnych – ocenia.
Wojewoda świętokrzyski zaapelował do samorządowców z regionu o zgłaszanie chęci udostępnienia bazy noclegowej dla uchodźców z Ukrainy.
– Każda inicjatywa lokalna samorządu powinna być zgłoszona do urzędu wojewódzkiego. Urząd wojewody jest koordynatorem całej pomocy dla ludności ukraińskiej. Chcemy wiedzieć, czy samorządy mają określoną bazę łóżkową. Nawet jeśli ktoś dotrze do gminy z pominięciem systemu punktów recepcyjnych na granicy, czy punktów informacyjnych w regionie, wówczas będziemy prosić by samorząd zaraportował nam taki fakt. Chodzi o płynność systemu i normalizację pobytu uchodźców – wyjaśnia.
Wojewoda deklaruje, że liczba dostępnych miejsc dla uchodźców w regionie, w razie potrzeby może być wielokrotnie zwiększona. Obecnie dostępne miejsca zorganizowane są m.in. w oparciu o bazę hotelową, wypoczynkową czy infrastrukturą jaka dysponuje urząd marszałkowski m.in. centrum edukacyjne w Wólce Milanowskiej.
Na zorganizowanie miejsc dla uchodźców, województwo świętokrzyskie otrzymało 2 mln zł rządowego wsparcia.