Zwiększenie liczby żołnierzy do 300 tysięcy, wzrost wydatków na obronność do 2,5 procent PKB, a także modernizacja techniczna Wojska Polskiego – to główne założenia przyjętego przez rząd projektu ustawy o obronie ojczyzny.
Jak mówi Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej, nowelizacja przepisów jest niezbędnym elementem w celu poprawy bezpieczeństwa Polski.
– Dotychczasowe prawo jest oparte na ustawach sięgających PRL i 1967 roku, dlatego ustawa o obronie ojczyzny ma unowocześnić armię, także w zakresie legislacji. Głównie chodzi jednak o zwiększenie finansowania armii na uzbrojenie, a także zwiększenia stanu osobowego do poziomu 300 tys. żołnierzy wojska zawodowego oraz 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – dodaje.
Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że przyjęta przez rząd ustawa wprowadza także szereg ułatwień i zachęt do wstąpienia w szeregi zawodowego Wojska Polskiego. – To między innymi wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Poborowi, po odbyciu 28-dniowego kursu podstawowego i jedenastomiesięcznej służby, jako ochotnicy służby wojskowej, będą mogli zostać w wojsku, stając się żołnierzami zawodowymi. Ustawa przewiduje ułatwienie procesu wstąpienia w szeregi Sił Zbrojnych RP – wyjaśnia.
Przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej dodaje, że w najbliższym tygodniu ma odbyć się dodatkowe posiedzenie Sejmu i debata nad rządowym projektem, tak aby w jak najszybszym możliwym czasie ustawa została przyjęta.