Wojna to nie tylko działania zbrojne. Podstawą są informacje, a do ich zdobywania potrzebni są agenci. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w Kielcach, podczas II wojny światowej znajdowała się szkoła agentów.
Pierwsze informacje o planach uruchomienia przez Niemców szkoły agentów przekazał Jan Gawlik „Jaks”. Przed wojną oficer policji w Kielcach, już jesienią 1939 roku został wciągnięty do ruchu oporu. Na polecenie organizacji wstąpił do policji podlegającej Niemcom i został w niej komendantem powiatu kieleckiego. Z racji pełnionej funkcji spotykał się z funkcjonariuszami żandarmerii, a nawet gestapo przekazując wywiadowi ZWZ cenne informacje.
Trafiały one do Wilhelma Sumary (konspiracyjne nazwisko Stanisław Janicki) „Wil”, „Bronisław”, który był wtedy szefem wywiadu w Obwodzie Kielce ZWZ i układały się w niebezpieczną dla podziemia całość. Aby wgryźć się w tajemnice podziemia, Niemcy postanowili postanowił utworzyć w Kielcach specjalną szkołę agentów.
W meldunku z września 1941 roku „Jaks” meldował, że rozpoczęto szkolenie agentów. Odbywało się ono trzy razy w tygodniu w niepozornym budynku, na terenie zakładów „Granat” – Hasag. Konfidenci, a pierwsza grupa liczyła dziewięć osób, przywożeni byli na zajęcia samochodem.
Dowództwo ZWZ postanowiło w zarodku zmiażdżyć niemiecki pomysł. Postanowiono za jednym zamachem zlikwidować budynek i adeptów niemieckiego wywiadu. Rozkaz rozpoznania terenu, wart, podejścia i trasy odwrotu otrzymał Aleksander Bobrowski „Madziar”, pracownik zakładu, znający doskonale jego topografię. Na czele grupy uderzeniowej stanął Józef Jawor „Zbyszko”. Termin wykonania akcji wyznaczono na pierwszą dekadę października. Akcję przeprowadzono bez strat własnych, choć trudno o wiarygodne potwierdzenie efektów.
Akcja nie „wybiła” Niemcom pomysłu z głowy. Z późniejszych informacji wynika, że szkoła wznowiła zajęcia w budynku przy ulicy Bodzentyńskiej, pomiędzy Rynkiem, a ulicą Wesołą. Później przenoszona była w inne miejsca miasta, jak choćby na ulicę Aleksandra i funkcjonowała ponoć jeszcze w 1944 roku.
Historię walki z niemiecką agenturą przedstawia Radio Kielce w cyklu słuchowisk: Ukryty front