Pierwsza grupa przewodników rozpoczęła szkolenia organizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Na początku poznali Dworek Laszczyków.
Był to pierwszy obiekt Muzeum Wsi Kieleckiej, który odwiedzili. Poznali nie tylko jego historię, ale także wystawę w nim prezentowaną: „Obraz codzienności, codzienność w obrazach”. Jak mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej ekspozycja jest kwintesencją tego, czym zajmują się pracownicy Parku Etnograficznego w Tokarni.
– W ogóle tego, czym zajmuje się Muzeum, jeśli chodzi o etnografię, etnologię i obrzędowość. To wszystko jest zawarte na tej wystawie. To jest właśnie taka esencja pracy etnografów w Muzeum Wsi Kieleckiej – podkreśla.
Wiosną przewodnicy zawitają do skansenu. Beata Ryń dodaje, że tu zatrzymają się na dłużej.
– Spacer po skansenie z możliwością zwiedzenia obiektów, poznania ich historii, to jest około 3,5 godziny takiej spokojnej wędrówki i rozmowy z opiekunami obiektu. My chcemy pokazać wszystkie obiekty przewodnikom, by mieli pełną wiedzę, przyprowadzając do nas grupy – tłumaczy.
Kolejna wizyta odbędzie się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
– Elementem każdego z tych szkoleń jest oprowadzenie po obiekcie, przekazanie tego dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej, którym zajmuje się Muzeum Wsi Kieleckiej – dodaje rzecznik.
Porozumienie o współpracy partnerskiej zostało podpisane 7 lutego tego roku przez Muzeum Wsi Kieleckiej i Koło Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”. Muzeum liczy, że jej efektem będzie większa frekwencja turystów, którzy odwiedzą jego oddziały.