Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – oddział Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach będą współpracować. Umowę w tej sprawie podpisali szefowie obu instytucji.
W ramach porozumienia, pracownicy mauzoleum będą dygitalizować materiały archiwalne starachowickiej placówki.
– Wykorzystujemy potencjał i możliwości jakie mamy – powiedział Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Mamy sprzęt, mamy znakomitych pracowników, którzy go obsługują i będą w stanie nie tylko zdygitalizować nasze zbiory, ale także zbiory innych placówek. Poza tym, te materiały wzbogacą także naszą wiedzę, bo to też jest historia ludzi, którzy tu żyli, bo ludzie pracujący w tych zakładach często pochodzili z okolicznych wsi – wyjaśnił.
Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach wyraził radość z nawiązanej współpracy, bo jak zaznaczył w placówkach kultury zawsze brakuje finansów na wszystkie zadania, które chcą realizować.
– Nigdy tych środków nie ma wystarczająco dużo, bo te nowoczesne wyzwania związane z popularyzacją, z prezentowaniem, ochroną dziedzictwa są rzeczywiście duże. Dlatego też podajemy sobie ręce, cieszymy się, stąd wielkie podziękowania, że ta umowa mogła się ziścić. Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach dysponuje bardzo bogatymi zbiorami archiwalnymi. Nie są to może średniowieczne rękopisy, ale są to niemniej ciekawe materiały związane z aktywnością zakładów starachowickich, w tym przede wszystkim z historią fabryki zakładów ciężarowych w Starachowicach. Dzięki dygitalizacji tych materiałów, tych archiwaliów, również materiałów ikonograficznych będziemy mogli później je udostępniać, co dziś jest normą współczesnego muzealnictwa – dodał.
Wioletta Sobieraj, zastępca dyrektora starachowickiego muzeum zaznaczyła, że zbiory tej instytucji opowiadają nie tylko historię przemysłową Starachowic. Ta wiedza sięga dalej.
– Poprzez udostępnienie obiektów, które będą zdygitalizowane w Michniowie, będziemy mogli opowiedzieć o historii przemysłowej całego województwa. Chcielibyśmy, żeby te tradycje przemysłowe, górnicze, hutnicze, dokonania inżynierów były mocno zaakcentowane w naszym województwie – powiedziała.
Dyrektor Wioletta Sobieraj zwróciła uwagę na to, że archiwalia w zdygitalizowanej formie będą służyć szerszemu gronu odbiorców, bo powstaje coraz więcej opracowań o tradycjach przemysłowych naszego regionu.
W podpisaniu dokumentu uczestniczył Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, który chwalił współpracę.
– To dobrze, że instytucje kultury z naszego województwa ze sobą współpracują i porozumiewają się w zakresie działań, które pozwalają utrwalać ten nasz dorobek kulturalny – podkreślił.
Z kolei Piotr Ambroszczyk, starosta starachowicki powiedział, że dzięki współpracy muzeów, przy wsparciu samorządu województwa świętokrzyskiego, mogą być realizowane działania, na które mniejsze jednostki nie mogłyby sobie poradzić.
– To dobrze, że zarząd województwa świętokrzyskiego tak mocno wspiera kulturę i historię oraz instytucje, które pielęgnują to nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne.
Samorządom brakuje środków na wiele różnych rzeczy i myślę że trudno byłoby nam wyasygnować środki na kompleksową digitalizację zasobów Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach – przyznał.