Województwo świętokrzyskie, w duże mierze dzięki działaniom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest jednym z liderów polskiej transformacji energetycznej – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, na odbywających się w kieleckim ośrodku wystawienniczym targach ENEX oraz EKOTECH.
– Od 2017 roku WFOŚiGW w regionie świętokrzyskim podpisał 20 tys. umów dotacyjnych o wartości 1 mld złotych. Wymieniono 16 tys. tzw. kopciuchów. To też jedyne województwo, w którym jest podpisanych 100 proc. umów o współpracę z gminami. Oznacza to, że już na poziomie gmin widoczna jest akceptacja dla transformacji energetycznej, a w szczególności programu „Czyste Powietrze” – przypomniała minister.
– Nowa edycja programu „Czyste Powietrze” jest adresowana do osób potrzebujących większego wsparcia. Już teraz można otrzymać dofinansowanie na poziomie do 90 proc. kosztów, maksymalnie 69 tys. złotych – dodaje minister.
Minister Anna Moskwa podkreśliła również, że transformacja energetyczna nie będzie wiązała się ze wzrostem cen.
– Od stycznia przyszłego roku Polska stanie się w pełni niezależna od rosyjskiego gazu. To ważny element zachodzących zmian, który wpłynie pozytywnie na wysokość opłat za energię oraz na naszą niezależność. Województwo świętokrzyskie bardzo dobrze wydaje środki europejskie, a to przekłada się na kolejne transze finansowego wsparcia, na które z pewnością może liczyć region świętokrzyski – zaznacza Anna Moskwa.
– Pomimo znacznych sukcesów, jest jeszcze wiele do zrobienia, bo wciąż w naszym krajobrazie dominują kominy, z których wydobywa się czarny dym – zwrócił uwagę senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Nadal, co jest zauważalne, wiele domów w naszym regionie jest pokrytych eternitem. Równie istotne jest także zintensyfikowanie działań w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Tu też WFOŚiGW powinien wesprzeć wiele obszarów. Działania promocyjne w pod względem rozwoju fotowoltaiki oraz odnawialnych źródeł energii skierowane do indywidualnych jak i instytucjonalnych odbiorców także nie powinny słabnąć – mówił.
– Możemy być dumni z tego co do tej pory udało się nam osiągnąć – zaznaczył wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak.
– Jako jedno województwo mamy podpisane umowy ze wszystkimi gminami. I, co warte podkreślenia, nie są to umowy papierowe, ponieważ pozwalają one na dotarcie mieszkańcom każdej z gmin do rządowych programów oferowanych przez WFOŚiGW. To powoduje, że ta oferta odnosi tak dużą skuteczność w naszym regionie, tym bardziej, że nasz region nie jest największy. A to przekłada się w wydatny sposób na jakość powietrza, którym oddychamy i wody, z której korzystamy, co tylko zaprocentuje dla przyszłych pokoleń – powiedział.
Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazał, że transformacja energetyczna jest obecnie jednym z najważniejszych tematów, który dotyka wszystkich.
– Zainteresowanie wśród mieszkańców naszego regionu jest ogromne. W tym roku ogłosiliśmy nabór do kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze”. W zaledwie kilka tygodni rozdysponowana została kwota 10 mln zł. Dofinansowanie jest wykorzystywane na pompy ciepła czy fotowoltaikę – mówił.
Dwudniowe targi potrwają do czwartku, 24 lutego do godz. 17.00. Udział w targach jest w pełni bezpłatny. By móc zobaczyć wystawę należy się jedynie zarejestrować.