W kieleckim centrum wystawienniczym trwa pierwsza w tym roku duża impreza targi ENEX oraz EKOTECH. W trakcie wydarzenia zainteresowani będą mogli zobaczyć m.in ponad 150 wystawców z branży energetycznej, którzy prezentują odnawialne źródła energii oraz samochody elektryczne.
Prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń, zaznacza, że zainteresowanie tegorocznymi targami jest większe niż przed pandemią.
– Tegoroczne targi Enex są większe niż poprzednia edycja, organizowana przed lockdownem. To fenomen, ponieważ wszystkie pozostałe imprezy targowe z tego roku będą na poziomie około 80 proc. sprzed pandemii. Liczba wystawców wzrosła o kilkadziesiąt procent, jednak zmianę widać przede wszystkim pod względem zajętej powierzchni, która wzrosła o jakieś 80 proc. Jedną z największych atrakcji są samochody elektryczne.
– Samochody elektryczne to pewna nowość na naszych targach. Urządziliśmy całą osobną strefę elektromobliności gdzie m.in. będzie można przejechać się jednym z trzech modeli Tesli – dodaje Andrzej Mochoń.
Elektryczne samochody dostawcze prezentowała m.in. z firmy Zeppelin Polska. Jak powiedział jej przedstawiciel Łukasz Wójcik w ofercie jest kilka modeli pojazdu GOUPiL.
– To w dużej mierze samochody dwu- lub trzyosobowe. Taki samochód rozwija prędkość od 30 do 50 km/h. W przypadku modelu G6 jest to nawet do 80 km/h. Zasięg takiego samochodu, w zależności od typu baterii zaczyna się od 100 km do 200 km na jednym ładowaniu. Pojazdy są niewielkie. Szerokość od około 1,2 m i długość ponad 4 m. Ich ładowność wynosi 1,2 tys. kilogramów. Nasze samochody mają także dużo opcji do zabudowy w celu wykorzystania jako np. wywrotka, mobilna myjka ciśnieniowa, lub jako furgon dla branży gastronomicznej czy kurierskiej. Każda branża znajdzie zastosowanie dla takiego samochodu – podkreśla.
Na targach można zapoznać się z systemami pozyskiwania ekologicznej energii. Innowacyjne, hybrydowe rozwiązania w tym zakresie przybliżył Paweł Kozłowski reprezentujący grupę Energynat.
– Baterie są magazynem energii, z której możemy korzystać w nocy. Za dnia instalacja pozwala na bieżące korzystanie z pozyskiwanej z paneli energii, a jej nadwyżka zostaje zmagazynowana w bateriach. W ten sposób energia nie jest oddawana do sieci. Zebraną energię można wykorzystać do zasilenia całego gospodarstwa domowego, a także do naładowania samochodu. Jest to także dobre rozwiązanie w przypadku przerw w dostawach energii jak miało to miejsce np. w ostatnimi czasie. Zazwyczaj domowe systemy mają możliwość zmagazynowania 10 kW/h, co zabezpiecza gospodarstwo domowe w energię na czas od kilkunastu do kilku godzin – wyjaśnia.
– Takie rozwiązania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Trzeba mieć na uwadze, że jest to nadal dość droga inwestycja rzędu 20-30 tys. zł. Jednak dzięki zapowiadanym programom dofinansowania na poziomie 30-40 proc. budowa instalacji może być znacznie tańsza.
Dwudniowe targi potrwają do czwartku, 24 lutego do godz. 17.00. Udział w targach jest w pełni bezpłatny. By móc zobaczyć wystawę należy się jedynie zarejestrować.