Zakaz tworzenia nowych kopalń i zakładów przetwarzających kopaliny, a także budowania farm fotowoltaicznych powyżej 500 kW mocy, składowania odpadów i prowadzenia działalności przemysłowej, która może stanowić zagrożenie dla walorów kulturowych. To podstawowe zapisy nowej wersji planu ochrony, na potrzeby tworzonego „Parku kulturowego pradziejowego górnictwa krzemienia nad Kamienną”.
Dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego informuje, że uwzględniono m.in. propozycje mieszkańców z północnej części gminy Ćmielów, którzy chcą, aby ich wsie były częścią parku. Mowa o sołectwach: Wiktoryn, Stoki Małe, Boria czy Ruda Kościelna. Mieszkańcy zgłaszali swój akces bezpośrednio w siedzibie muzeum. Jak dodaje dyrektor Krzemionek, podyktowane jest to obawą przed powstaniem kopalni wapienia w Rudzie Kościelnej.
Na potrzeby dokumentu przeprowadzono także inwentaryzację dóbr kultury na terenie, który planuje się objąć parkiem. Okazuje się, że najwięcej jest ich w gminie Ćmielów. Zdaniem Andrzeja Przychodniego, to kolejny argument za ochroną tych terenów w postaci parku kulturowego.
Twórcy planu ochrony wskazują w dokumencie zagrożenia dla krajobrazu kulturowego. To m.in. potencjalna budowa kopalni w Rudzie Kościelnej, rozbudowa osiedla domów jednorodzinnych w Sudole i Magoniach, a także zabudowa mieszkaniowa w bliskim sąsiedztwie osady neolitycznej na Gawrońcu. Jak informowaliśmy, sprawa pozwolenia na wydobycie dla kopalni nadal nie zakończyła się w gminie, jednak już dziś wiadomo, że burmistrz wyda negatywną decyzję dla tej inwestycji.
Samorządy Bodzechowa, Ćmielowa i Ożarowa do 11 marca mają czas na nadesłanie swoich opinii i wniosków na temat proponowanej wersji dokumentu. Po tym czasie zorganizowane zostanie spotkanie, podczas którego będą kontynuowane prace nad dalszymi ustaleniami.
Światowy komitet UNESCO prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie chciał otrzymać informację co do postępów prac nad utworzeniem parku.