Nie trzeba mieć żadnych doświadczeń ze śpiewaniem, ani umiejętności, a mimo to można wziąć udział w otwartej próbie chórów Fermata i Antidotum, pod dyrekcją Ewy Robak.
Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 24 lutego, o godz. 18.30 w auli rektoratu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Publiczność stanie się częścią chórów, mówi dr hab. Ewa Robak, prof. UJK, pracownik katedry muzyki.
– Akcja ma na celu pokazanie, że śpiewać każdy może, że śpiewanie jest przyjemne, że śpiewanie nie jest trudne, że pomaga w trudnym procesie dochodzenia do zdrowia w procesie, jakim jest depresja – wymienia.
Terapeutyczne właściwości muzyki i śpiewu znane są od lat. Ewa Robak wyjaśnia, że badania pokazują, że w muzykoterapii śpiew jest najprostszą formą, w którą każdy może się włączyć.
– Każdy, od dziecka, ma potrzebę śpiewania. Jeśli potrzeba nie została obudzona wcześniej, w okresie dzieciństwa, to przy pomocy bycia w grupie, człowiek zaczyna z tych swoich umiejętności korzystać. W ten sposób może się poczuć wartościowym – mówi.
Dodaje, że muzyka otwiera człowieka na trzech płaszczyznach. Pierwsza z nich jest fizyczna.
– Ponieważ podczas śpiewu dotleniamy organizm, rozluźniamy go. Pracujemy również nad koordynacją, bo to nie tylko praca fałdów głosowych, ale podczas śpiewania pracuje całe ciało – tłumaczy. – Śpiew pomaga także w sferze psychologicznej, bo trzeba sobie pewne rzeczy wytłumaczyć, przemóc się, szukać w sobie takich możliwości nawet, jeśli się ze śpiewam nie miało do czynienia. Ta rola psychologiczna jest tu bardzo wielka, ponieważ śpiew daje poczucie pewności siebie – nieraz od razu, a nieraz dopiero po jakimś czasie. Trzecia gałąź to ta socjologiczna, bo jesteśmy w grupie, mamy w niej wsparcie, ponieważ wszyscy mamy jeden cel nadrzędny, niezależny od tego czym się interesujemy, jakie mamy poglądy. Muzyka jest ponad tym wszystkim. Socjologicznie pomaga współpracować w grupie w takim poczuciu bezpieczeństwa – mówi.
Otwarta próba chórów rozpocznie się w czwartek, 24 lutego, o godzinie 18.30, w auli rektoratu UJK. Wstęp wolny. Udział w niej mogą wziąć osoby w każdym wieku. Próba wpisuje się w ogólnopolską akcję „Muzyka – wsparcie osób w depresji”. Koordynatorem wydarzenia jest Fundacja Chórtownia – zderzająca wiele chórów z całego kraju, a głównym patronem Ogólnopolska Konferencja „Mam głos”.
Kieleckimi partnerami merytorycznymi akcji są: Centrum Wsparcia Psychologicznego i Psychoedukacji – jednostka ogólnouczelniana UJK oraz Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej z Kielc. Jednostki te będą reprezentować prof. Monika Szpringer i dr Grzegorz Ślęzak, którzy pracują z osobami w różnym wieku, wpierając je w problemach także związanych z depresją.