Wszystkie wskazania, jakie mamy, mówią o tym, że w nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie „siły pokojowe” weszły na teren separatystycznych republik Ukrainy. Prezydent USA Joe Biden już nałożył na nie sankcje.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jak postąpić powinien świat w stosunku do Rosji?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 22 lutego, 53 dzień roku.
Do końca roku pozostało 312
Wschód słońca w Kielcach: 06:37
Zachód słońca w Kielcach: 17:06
Dzień trwa 10 godzin i 29 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 2 godziny i 33 minuty.
Imieniny obchodzą: Małgorzata, Marta oraz Chociebąd, Jakub, Konkordia, Maksymian, Marold, Marwald, Nikifor, Papiasz, Paschazy, Piotr, Wiktor, Wrocisław*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy mróz w lutym dwudziestym drugim, dzień straszy nas mrozem długim”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Myśli Braterskiej
Europejski Dzień Ofiar Przestępstw
*****
WTOREK, 22 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1814 r. – PRZYSUCHA: urodził się Oskar Kolberg, etnograf, folklorysta, kompozytor, autor przełomowej dla polskiej etnografii pracy „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.
1863 r. – MAŁOGOSZCZ: wkraczający do miejscowości żołnierze Mariana Langiewicza, zostali owacyjnie powitani przez mieszkańców, którzy na rynku wystawili dla nich prawdziwą ucztę.
1864 r. – LECHÓW: spieszący pod Opatów, na czele blisko 300 jazdy Łada, nie zdążył przybyć na czas, a następnie zatrzymany pod Lechowem przez jedną z kolumn moskiewskich zmuszony został do odwrotu.
1864 r. – GARBACZ k/Waśniowa został ujęty przez Rosjan major Ludwik Zwierzdowski „Topór”, ciężko ranny dowódca ataku powstańców polskich na Opatów. Jako byłego oficera carskiej armii, sąd wojskowy – uznając go za zdrajcę i dezertera – skazał na śmierć przez powieszenie.
1943 r. II WOJNA ŚWIATOWA: oddział partyzancki „Jędrusie” dokonał konfiskaty zboża kontyngentowego w majątku Faliszewice,
WTOREK, 22 LUTEGO: W POLSCE
1900 r. – w nocy z 21 na 22 w Łodzi w mieszkaniu przy ul. Wschodniej 19, gdzie znajdowała się konspiracyjna drukarnia „Robotnika”, policja rosyjska aresztowała Józefa Piłsudskiego. Po dwóch miesiącach pobytu w więzieniu przy ul. Długiej został on przewieziony do Cytadeli Warszawskiej.
1920 r. – wojna polsko-bolszewicka: zwycięstwo wojsk polskich w bitwie o Latyczów.
1925 r. – założono Polski Związek Hokeja na Lodzie.
1930 r. – założono Polski Związek Krótkofalowców.
1930 r. – wręczenie marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu w Belwederze Wielkiej Wstęgi Orderu Maltańskiego przez delegację polskich kawalerów maltańskich, Warszawa, 22 lutego 1930 r.
1944 r. – Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill występując w Izbie Gmin poparł sowieckie postulaty w sprawie polskiej granicy wschodniej.
1947 r. – Sejm przyjął deklarację o realizacji praw i wolności obywatelskich oraz uchwalił amnestię dla więźniów politycznych; w rzeczywistości amnestia została wykorzystana przez komunistyczne władze bezpieczeństwa do ewidencji członków niepodległościowego podziemia, z których większość następnie aresztowano.
1947 r. – w Nowym Targu od ran poniesionych w walce z UB zmarł por. Józef Kuraś ps. „Ogień” (ur. 23 października 1915 r.), dowódca antykomunistycznego Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”.
1982 r.- stan wojenny: przywrócono łączność telegraficzną Polski ze światem.
1986 r. – premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Tulipan w reżyserii Janusza Dymka.
WTOREK, 22 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 16:00 – Warszawa: posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej posiedzenie będzie prowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość – rozpatrzenie informacji Ministra Obrony Narodowej na temat realizacji projektów szkolenia wojskowego młodzieży szkół średnich i akademickich oraz rezultatów nowego systemu rekrutacyjnego do służby wojskowej w Siłach Zbrojnych RP – według stanu na koniec 2021 r.