Prace 22 autorów napłynęły na II edycję konkursu „Historia z mojej pamięci”. Teraz nadesłane prace czyta jury, które wyłoni zwycięzców. Jego organizatorami są: Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej i Polskie Radio Kielce.
– Konkurs był skierowany do każdego, kto związał swoje losy z kielecczyzną lub chciał opowiedzieć o losach ludzi związanych z tym regionem. Są to najczęściej osoby, które piszą o swoich bliskich, dziadkach, rodzicach, ale także o sobie – mówi Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym, organizator wydarzenia.
– To nie jest historia udokumentowana w sposób naukowy, za pomocą poszukiwań archiwalnych, chociaż i takie elementy w tych pracach występują. Ale jest tu duża część pracy osobistej, gdzie autorzy chodzą, pytają, przypominają coś sobie, albo proszą rodziny o to, by sobie coś przypomnieć. Widzimy, że historie każdego człowieka są bardzo mocno wpisane w tę wielką historię. Że ta wielka historia składa się z takich osobistych przeżyć – podkreśla.
Termin nadsyłania prac upłynął 30 stycznia. Teraz nad pracami pochyla się komisja konkursowa. Zasiadają w niej: dr Jan Główka – były dyrektor Muzeum Historii Kielc, Wiesława Rutkowska – dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach i z ramienia OMPIO dr Marek Maciągowski, który wyjaśnia, że jurorzy biorą pod uwagę wiele elementów, ale walory literackie nie są najważniejsze.
– Oceniamy przede wszystkim wartość tych wspomnień dla czytelnika, dla tego kto będzie chciał przeczytać o losach ludzi. Chcemy by ten, kto je przeczyta również zastanowił się nad dziejami swojej rodziny, swojego miejsca w historii – wyjaśnia.
Historyk dodaje, że prace są bardzo inspirujące, a ich wartością jest to, że powalają inaczej spojrzeć na wydarzenia i ludzi wokół nas.
– Okazuje się, że w każdym miejscu (my ograniczamy je do regionu świętokrzyskiego), w każdej najmniejszej miejscowości losy ludzi bardzo mocno wpisują się w tę wielką historię. Bohaterami tych opowieści, które często mają literacką formę, ale są też udokumentowanym materiałem źródłowym, są zwykli ludzie. Nagle okazuje się, że ich los jest tam samo fascynujący, tak samo ważny, tak samo mocno zakorzeniony w wielkiej historii jak losy tych, o których czytamy na kartach książek czy powieści. Okazuje się, że każdy z tych bohaterów może być również bohaterem opowieści, dzieła literackiego – zaznacza.
Komisja wyłoni autorów trzech najlepszych prac. Autora zwycięskiej historii nagrodzi Radio Kielce, które jest współorganizatorem konkursu.
Tak, jak w przypadku pierwszej edycji, tak i tym razem OMPIO panuje wydać książkę, w której znajdą się nadesłane opowiadania.