W byłym opatowskim więzieniu rozpoczynają się prace budowlane, których celem jest powstanie w mieście Centrum Templariuszy.
Burmistrz Grzegorz Gajewski podkreśla, że powstanie placówki jest najważniejszą inwestycją turystyczną w Opatowie. W realizacji zadania pomogą pieniądze unijne, ale też z budżetu państwa, łącznie ok. 13,5 mln zł.
– Wyburzone zostaną wszystkie wewnętrzne ściany, zagospodarowany zostanie dziedziniec wymieniony zostanie dach i elewacja. Najbardziej zmieni się budynek od strony ulicy Wąskiej, gdzie będzie nowoczesne wejście – zapewnia burmistrz. Zapowiada, że będzie to ultranowoczesne miejsce w centrum miasta. Przy wejściu do budynku zamontowane zostaną dodatkowe ozdobne lampy i ławeczki.
W trakcie trwania prac adaptacyjnych gmina ogłosi kolejny przetarg na wyposażenie placówki. Na ten cel przeznaczy pieniądze pozyskane z pierwszego rozdania Polskiego Ładu, czyli ponad 10 mln zł. Oprócz wystawy, która ma przybliżać historię zakonów rycerskich w Polsce, gmina chce zachęcić turystów którzy przyjadą obejrzeć ekspozycję do zwiedzenia innych zabytków i atrakcji miasta – podkreśla burmistrz.
– Chciałbym pokazać najbardziej urokliwe zakątki miasta za pomocą multimediów, być może będą to postacie templariuszy, którzy za pomocą kodów QR będą przekazywać informacje o konkretnych miejscach – mówi Grzegorz Gajewski i dodaje, że chciałby w ten pomysł włączyć także Bramę Warszawską.
Wystawa ma łączyć elementy multimedialne z tradycyjnymi eksponatami. Obok rekonstrukcji pojawią się hologramy i wizualizacje, które skupią wszystkie informacje dotyczące zakonów rycerskich działających w Polsce, ale także krzyżowców na Ziemi Sandomierskiej. Planuje się także utworzenie miejsca do dyskusji dla środowiska badawczo-naukowego.
Obecność templariuszy w Opatowie nie jest jednoznacznie potwierdzona, ale jest wiele przesłanek, wskazujących na obecność tych zakonników w mieście. To nie tylko zapiski w kronice Jana Długosza z XV wieku, ale też np. mało znana kronika bernardynów z XVII w., gdzie odnaleziono fragmenty, mówiące o ich obecności. Są to też charakterystyczne dla krzyżowców znaki u szczytu kolegiaty św. Marcina.
Remont budynku potrwa do wiosny przyszłego roku. Z elewacji zniknie tablica pamiątkowa poświęcona Zbigniewowi Kabacie „Bobo”, żołnierzowi Armii Krajowej. Jak zapowiada burmistrz, zostanie wyeksponowana przed budynkiem w inny sposób.