Wiele tematów, wiele spraw związanych z rolnictwem i pomocą dla rolników: chociażby dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy ubezpieczenia upraw rolniczych.
NAJCIEKAWSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI
Jaka jest wysokość dopłaty dla hodowców trzody chlewnej spowodowana sytuacją Covid-19 i ASF?
Hodowcy prosiąt urodzonych pomiędzy 15 listopada 2021 a 31 marca 2022 mogą składać wnioski o pomoc finansową w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To 1000 złotych do każdych 10 urodzonych prosiąt wnioski można składać elektronicznie.
(Szymon Szczodrak – ARiMR)
Jak poprawić rentowność tworząc rodzinne firmy przetwórcze?
Między innymi przez tworzenie miastach bezpłatnych miejsc sprzedaży jeden dzień w tygodniu. KOWR proponuje także udział w programie Marginalna – Ograniczona – Lokalna (MOL), czyli bezpośrednio z pola na stół. Można uzyskać 500 tys. złotych dotacji.
(Jacek Toś – dyr. KOWR)
Czy weszły przepisy mówiące o pobieraniu emerytury rolniczej bez konieczności pozbywania się ziemi?
Jeszcze nie. Są takie plany, nie ma ustalonej daty.
(Jarosław Ziemniak – z-ca dyr. ds. świadczeń KRUS)
Ubezpieczenie dzieci rolników od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Temu ubezpieczeniu podlegają dzieci do 16. roku życia. Warunek: dziecko pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeden z rodziców jest objęty ubezpieczeniem społecznym lub pobiera świadczenie z ubezpieczenia społecznego rolników KRUS.
(Jarosław Ziemniak – z-ca dyr. ds. świadczeń KRUS)
Czy weszły w życie przepisy regulujące dodatek do emerytury dla strażaków OSP?
To świadczenie nie podlega KRUS lecz pochodzi z MSWIA – dla strażaków ochotników i wniosek należy złożyć do komendanta powiatowego straży pożarnej – przepisy z grudnia 2021 r.
(Jarosław Ziemniak – z-ca dyr. ds. świadczeń KRUS)
Czy weszły już w życie emerytury stażowe – od lat przepracowanych a nie wieku?
Nie mamy jeszcze przepisów, które to regulują. Obowiązuje wiek emerytalny 65 lat dla mężczyzn, 60 dla kobiet i min. 25 lat ubezpieczenia rolniczego.
(Jarosław Ziemniak – z-ca dyr. ds. świadczeń KRUS)
Odchodzący na świadczenie ustanowili 10-letnią dzierżawę na rzecz osoby fizycznej, bez pozbycia się gruntu, przestali go czynnie użytkować. Czy mogą teraz przekazać te grunty trwale na rzecz bliskich np. wnuków wraz z dzierżawą, nie tracąc świadczenia i nie wywołując negatywnych skutków obecnemu dzierżawcy? W rzeczonym gruncie użytkownik dzierżawy pozyskał z ARiMR środki na grunty własne i dzierżawione w ramach wieloletnich zobowiązań wobec ARiMR.
Zmienia się tu tylko nazwisko właściciela – jest to dopuszczone przy notarialnym przekazaniu na rzecz bliskich. Należy zawrzeć zapisy, które będą powodowały zabezpieczenie umowy dzierżawy.
(Jacek Toś – dyr. KOWR)
Jakie zmiany przewiduje Polski Ład dotyczące przetwórstwa rolno-spożywczego?
W ramach Polskiego Ładu będą przewidziane środki, jednorazowo nawet kilku milionów złotych, na rozwój małych zakładów przetwórczych w gospodarstwach rolnych. Zakres pomocy jest bardzo szeroki. Będzie obejmował producentów na przykład tłoczonych soków, surówek, masarni, czy serowarni.
(Jacek Toś – dyr. KOWR)
Czy rolnik musi przepisać gospodarstwo, aby żona jako domownik mogła uzyskać emeryturę KRUS?
Nie ma takiej potrzeby, o ile rolnik nadal uprawia ziemię i podlega ubezpieczeniu w KRUS, jest jej właścicielem, a pani jest małżonką ubezpieczonego rolnika.
(Jarosław Ziemniak – z-ca dyr. ds. świadczeń KRUS)
Rolnik w czasie choroby – w jakiej wysokości otrzymuje świadczenia?
20 zł za dzień – przy minimum 30 dniach ciągłej niezdolności, a w związku z izolacją spowodowaną COVID – 30 zł za dzień, nie dłużej jednak niż 14 dni.
(Jacek Toś – dyr. KOWR)