„Martyrologia wsi polskich w pamięci historycznej” – to tytuł publikacji wydanej przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Książka przeznaczona jest nie tylko dla badaczy wojennych dziejów Polski. Zamieszczone w niej artykuły w różnych ujęciach pokazują prześladowania, jakie dotykały mieszkańców wsi.
Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej podkreśla, że tematyka jest szeroka.
– Ważną pozycją jest praca Katarzyny Jedynak „Zrozumiałem wówczas, że wszyscy muszą zginąć” o pacyfikacji Michniowa, czy Ewy Kołomańskiej o losach mieszkańców tej wsi, jako przymusowych robotnikach w III Rzeszy, bo tragedia mieszkańców Michniowa nie kończy się na tych dwóch dniach, 12 i 13 lipca 1943 roku – zaznacza.
Pokazane są także przykłady innych miejscowości, szczególnie dotkniętych przez hitlerowców. Opisane są również represje, jakie dotknęły duchowieństwo.
Dyrektor Tadeusz Sikora zwraca też uwagę na artykuł dr. Tomasza Domańskiego.
– O zbrodniach niemieckich na wsi we wrześniu 1939 roku. Pokazuje, że cała niemiecka okupacja była czasem terroru także wobec polskiej wsi i społeczeństwa polskiego – mówi.
W tym kontekście szczególnie gorzkie refleksje płyną z kolejnego tekstu Tomasza Domańskiego, na temat podjętych po II wojnie światowej prób osądzenia sprawców zbrodni na wsi polskiej.
Autorami materiałów zamieszczonych w książce są w większości pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej oraz kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Artykuły pochodzą z pierwszych konferencji, poświęconych tematowi wsi polskiej w czasie II wojny światowej. Jest to wznowienie publikacji, która w ramach ministerialnego projektu była bezpłatnie kolportowana. Ponieważ spotkała się z dużym zainteresowaniem, wydano ją ponownie. Można ją kupić we wszystkich oddziałach Muzeum Wsi Kieleckiej.