Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Kielc, będące oddziałem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, to prawdziwa skarbnica wiedzy, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. W przystępnej formie można poznać tajniki ludzkiego organizmu i odkryć wszystkie jego tajemnice.
Dziś (sobota, 19 lutego) w Polsce obchodzimy Dzień Polskiej Nauki. To najmłodsze w Polsce święto państwowe. Ustanowiono je rok temu, ale już nieco wcześniej Centrum Nauki w Podzamczu gościło wystawę „Polska Nauka w XX-leciu międzywojennym”, pokazującą sylwetki i dorobek 52 polskich naukowców. Co teraz można zobaczyć w Centrum Nauki Leonardo da Vinci?
Od zeszłego roku w instytucji do dyspozycji zwiedzających są zupełnie nowe eksponaty, na przykład dwie interaktywne encyklopedie. W sumie zawierają one ponad 1,2 tys. rożnych animacji. Jak wyjaśnia Aneta Sławek, specjalista do spraw promocji i kontaktu z mediami RCNT, korzystanie z ich zasobów jest bardzo proste.
– Służą do tego monitory dotykowe. Przykładowo, oglądając animację dotyczącą Chińskiego Muru, można uruchamiać kolejne jej warstwy, dotyczące nie tylko historii budowli, ale także przeznaczenia, czy szczegółów architektoniczno-budowlanych – mówi.
W Centrum znajduje się również maszyna do odczytywania aktywności fal mózgowych. Dzięki niej możemy określić nastrój, w jakim się znajdujemy – tłumaczy Aneta Sławek.
– Dzięki specjalnej opasce wyposażonej w czujniki, urządzenie ustala, czy jesteśmy skupieni, czy zrelaksowani, a impulsy, które płyną z mózgu podczas osiągania tych stanów pozwalają uczestniczyć nam w prostych grach rywalizacyjnych, prowadzić piłkę, statek kosmiczny lub samochód – wyjaśnia.
Obecnie w Centrum Nauki do dyspozycji gości są dwie wystawy stałe. Pierwsza: „Człowiek – niezwykła maszyna” podejmuje zagadnienia związane z budową anatomiczną i funkcjami życiowymi człowieka, z kolei druga: „Człowiek – trybik w machinie przyrody” – dotyczy zagadnień ekologiczno-przyrodniczych. W Centrum znajduje się również wystawa „Maszyny Leonarda”, która została wzbogacona o nowe eksponaty: modele maszyn, których plany opracował patron instytucji.
Centrum Nauki jest czynne od środy do niedzieli, w godzinach 8.00-16.00. Wejście indywidualne do nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Na terenie obiektu obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczek ochronnych. Ze względu na korzystanie z urządzeń multimedialnych należy również pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu się w rękawiczki ochronne.