W zeszłym tygodniu rozpoczęła się długo oczekiwana przebudowa kieleckiego dworca kolejowego. Obecnie trwają prace rozbiórkowe wewnątrz budynku, wyburzane są ściany działowe, wywożony jest gruz.
Jak mówi Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami PKP S.A. – niebawem rozpoczną się również prace związane z budową dworca tymczasowego, który będzie zlokalizowany pomiędzy Galerią Wieża Sztuki, a budynkiem Poczty Polskiej. Ma się pojawić w ciągu kilku miesięcy i będzie czasowym zastępstwem dla głównego obiektu.
– Dworzec tymczasowy będzie składał się z dwóch kondygnacji, a do jego budowy zostaną wykorzystane 24 moduły kontenerowe. Na parterze będą się mieścić: klimatyzowana poczekalnia o powierzchni 45 m kw., kasy biletowe i toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych, z kolei na piętrze pomieszczenia biurowo-socjalne dla spółek kolejowych – wymienia.
Dworzec PKP stanie się obiektem nowoczesnym, proekologicznym, estetycznym i spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych. Bryła budynku, składająca się z części centralnej i dwóch skrzydeł nie ulegnie zmianom, z kolei renowacji zostanie poddana elewacja. Szczególną uwagę będą zwracały przeszklenia umiejscowione w centralnej części.
– Dzięki nim osoba patrząca na budynek z zewnątrz będzie widziała olbrzymich rozmiarów szklaną taflę. Modernistycznego charakteru elewacji dodadzą jasno-szare okładziny. Estetyka dworca zostanie podkreślona przez nową, nocną iluminację – dodaje.
Wielkie zmiany, jak przekonuje Bartłomiej Sarna, czekają kielecki dworzec wewnątrz. Przestrzeń obsługi podróżnych zostanie skoncentrowana wokół przestronnego, bo posiadającego przeszło 500 m kw. holu, pełniącego jednocześnie funkcję poczekalni.
– W nowym holu podróżni znajdą ergonomiczne ławki wyposażone w gniazdka oraz porty USB, służące do ładowania urządzeń mobilnych, a także gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów oraz zegary. Hol będzie klimatyzowany, a w jego sąsiedztwie obok kas biletowych i lokali komercyjnych zaprojektowano również toalety dla podróżnych. Swoje miejsce znajdą również dzieci, w specjalnie przygotowanym dla nich kąciku zabaw – mówi.
Budynek będzie posiadał wiele rozwiązań proekologicznych oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Zaprojektowano energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Natomiast na dachu budynku zlokalizowano 27 paneli fotowoltaicznych, które w ciągu roku będą w stanie wyprodukować około 8,5 tys. kWh „zielonej” energii elektrycznej, wykorzystywanej na potrzeby obiektu.
Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych, po przebudowie, to druga połowa 2023 roku. Koszt przebudowy budynku to 44,5 mln złotych. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.