Spektakl o kobietach, niemal wyłącznie z kobietami, ale nie tylko dla kobiet – „Schwarzcharakterki” zostaną pokazane dziś (w piątek, 18 lutego) w Teatrze im. Stefana Żeromskiego, w ramach 28. Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”. Jest to zaległy przegląd premier sezonu 2019/2020.
„Schwarcharakterki” po raz pierwszy zostały zaprezentowane niemal równo dwa lata temu, 22 lutego 2020 roku. Jak mówi Paulina Drozdowska z działu marketingu kieleckiej sceny dramatycznej, to spektakl na podstawie autorskiego tekstu Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka.
– Opowiada o kobietach, daje im prawo do gniewu, a nie do histerii, jak to było w kulturze przez lata zakotwiczone. Krkobiety maja prawo do emocji kojarzonych z mężczyznami, mają też prawo do wyrażania własnego zdania – tłumaczy.
Podczas pierwszej prezentacji przedstawienia w Kielcach Martyna Wawrzyniak mówiła, że zawartość tytułu – „Schwarzcharakterki” jest złożona na wielu poziomach.
– W języku polskim występuje „czarny charakter” i można go kojarzyć najczęściej z rolami filmowymi, drugoplanowymi. Jest to antagonista walczący z bohaterem, któremu kibicujemy. Ale nie występuje coś takiego, jak „czarna bohaterka”. Schwarzcharakterka jest dla mnie grą słowną, takim przeszczepem językowym z niemieckiego, do stworzenia nie do końca moralnie prawidłowo postępującej bohaterki. Z drugiej strony te schwarzcharakterki rozumiem jako bohaterki, które wyrażają gniew. I tu pojawia się pytanie, czy można mówić o takim zjawisku, jak zbiorowy gniew kobiet, jak on się wyraża, o tym, jak kobiety są przyuczane do tego, by się nie gniewać, i co się z tym gniewem dzieje, kiedy powinien nam sygnalizować jakieś nieprawidłowości. Ja to tak rozumiem – wyjaśniła.
Występują: Anna Antoniewicz, Dagna Dywicka, Ewelina Gronowska, Zuzanna Wierzbińska, Joanna Kasperek i Dawid Żłobiński.
Bezpłatne bilety na plebiscytowy pokaz można rezerwować dziś (piątek, 18 lutego), tylko telefonicznie, dzwoniąc o godz. 12.00 pod jeden z dwóch numerów telefonu: 41 344 75 00 oraz 512 945 191. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa bilety. Warto się pospieszyć, bo pierwszy dzwoniący otrzyma dodatkowo podwójne zaproszenie na koncert finałowy, który odbędzie się 3 lipca.
Tradycyjnie, zgodnie z regulaminem, widzowie wybierają najlepszych: aktorkę, aktora i spektakl. Głosować można w dniu pokazu spektaklu, przed lub po nim, tradycyjnie na kuponach, które będą dostępne w teatrze. Kupony będzie można wrzucać do urny, która znajdzie się w teatralnym foyer.
Kolejny spektakl, który zostanie pokazany w ramach zaległego przeglądu premier sezonu 2019/2020 zaplanowano na 24 lutego, na godz. 19.00. Tym razem będzie to „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.