Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami śląskiej KAS rozbili grupę przestępczą oraz zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów, w której miesięcznie można było wyprodukować kilka milionów papierosów. Do sprawy zatrzymano siedem osób.
Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z rzeszowskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem podkarpackiej Prokuratury Krajowej.
Śledczy od kilku miesięcy pracowali nad sprawą nielegalnej fabryki papierosów. „Zebrane przez nich informacje doprowadziły do prywatnej posesji znajdującej się na terenie powiatu częstochowskiego w województwie śląskim” – podkreśliła podinsp. Iwona Jurkiewicz.
„Jak ustalono fabryka działała nieregularnie, tylko co pewien czas dochodziło w niej do wytwarzania papierosów. Funkcjonariusze weszli do hali w momencie rozpoczęcia nielegalnej produkcji. Na miejscu w kilku wygłuszonych i wentylowanych pomieszczeniach ukryta była kompletna linia służąca do produkcji nielegalnych papierosów pakowanych w pudełkach typu +pizza+” – tłumaczyła policjantka.
Wskazała, że na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli maszyny do produkcji papierosów, kompresory, agregat prądotwórczy oraz papierosy, tytoń i niezbędne do produkcji papierosów komponenty, m.in. filtry i bibuły. „Przejęty towar wstępnie oszacowano na kwotę około miliona złotych” – przekazała dodając, że podczas akcji działań zatrzymano siedmiu mężczyzn – trzech obywateli Ukrainy i czterech Polaków, w wieku od 36 do 57 lat.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. „Prokurator zarzucił zatrzymanym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytworzenie na uprzednio przygotowanej i zainstalowanej linii produkcyjnej wyrobów tytoniowych, bez wymaganego wpisu do rejestru producentów i bez przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe” – podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
„Na wniosek prokuratora wobec sześciu podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 10 tysięcy złotych” – podkreśliła PK.
Za zarzucane czyny podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia.