Prawie 10 tys. zgłoszeń odnotowali w ubiegłym roku świętokrzyskiego policjanci na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. To pokazuje, że mieszkańcy regionu chętnie korzystają z narzędzia, dzięki któremu mogą zgłosić niebezpieczne zdarzenia.
Mł. asp. Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że najczęściej zgłaszane jest przekraczanie dozwolonej prędkości. – Odnotowaliśmy prawie 4 tys. takich przypadków. Z kolei na drugim miejscu znajduje się nieprawidłowe parkowanie. Tych zgłoszeń było prawie 1,5 tys. – dodaje.
Świętokrzyscy policjanci zweryfikowali i wyeliminowali ponad 3,7 tys. zgłoszonych problemów. Udało się wyeliminować część z nich, np. nieprawidłowe parkowanie przy ulicy Jana Pawła II w Kielcach. W trakcie weryfikacji jest kolejne 200 zgłoszeń. Najwięcej uwag dotyczyło Kielc i powiatów: kieleckiego, jędrzejowskiego, koneckiego i staszowskiego.
Policjant zapewnia, że jest to bardzo intuicyjne narzędzie. – Wystarczy zaznaczyć miejsce i wybrać odpowiednią kategorię. Możemy także opisać sytuację oraz kontrolować co dzieje się z naszym zgłoszeniem – mówi.
Użytkownicy mają do wyboru 27 kategorii. Wśród nich jest nielegalna wycinka drzew oraz niszczenie zieleni. Policjanci mają 7 dni na weryfikację danych. Linki do mapy znajdują się m.in. na stronach internetowych policji.
Zgłaszający mogą śledzić co dzieje się z ich interwencją, sprawdzając kolory ikon. Zielony – to nowe zgłoszenie, żółty świadczy o weryfikacji, a kolor czerwony informuje o tym, że zdarzenie zostało potwierdzone. Należy pamiętać, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie są równoznaczne z pilną interwencją policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.