W Nowej Słupi powstaje nowa atrakcja turystyczna Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Pierwsi turyści mieli go odwiedzić w tym roku, ale już wiadomo, że to się nie uda. Powodem jest COVID-19 i przerwane łańcuchy dostaw elektroniki.
Burmistrz Nowej Słupi, Andrzej Gąsior informuje, że w tej chwili wykonawca jest na etapie wykańczania budynku, więc ta część inwestycji jest bardzo zaawansowana. Równolegle wykonywane są ścieżki edukacyjne, nagrywane filmy i legendy.
Zrealizowane w ubiegłym roku materiały filmowe zostały zaprezentowane podczas spotkania, które w styczniu odbyło się w Nowej Słupi, w Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Przedstawiciele Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, która wspólnie z gminą Nowa Słupia będzie prowadziła Park Dziedzictwa, rozmawiali wówczas z wykonawcą na temat zawartości multimedialnej wystawy. Oprócz multimediów towarzyszących poszczególnym salom, ważnymi elementami ekspozycji będą dwa filmy wykonane w technologii 3D.
Burmistrz Andrzej Gąsior zwraca jednak uwagę, że nie wszystko idzie zgodnie z planem i obiekt nie zostanie oddany w tym roku. – Po pierwsze z powodu COVID-19, po drugie jest problem z dostępnością sprzętu elektronicznego, a to opóźnia prace i inwestycja, która miała być oddana pierwotnie w 2022 roku, przedłuży się o około pół roku, więc przewidywany termin otwarcia, to połowa roku 2023 – zapowiada.
Zagospodarowany zostanie także teren wokół Parku Dziedzictwa, powstanie między innymi parking, na którym będą się mogły zatrzymywać autokary. Przetarg na zaprojektowanie, budowę i wyposażenie Parku Dziedzictwa wygrała firma Agro-Bud ze Starachowic. Warta ponad 21 mln zł inwestycja, otrzymała 13 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Zgodnie z założeniami, szlak zwiedzania zostanie podzielony na ścieżki i strefy. Podążając ścieżką edukacyjną, gdzie przewodnikiem będzie Pielgrzym Świętokrzyski, turyści poznają legendy i podania o regionie. Później trafią do strefy edukacyjnej, która umożliwi zwiedzającym spojrzenie na prezentowane mity w kontekście badań naukowych. W obiekcie będzie też duża przestrzeń dla indywidualnych zabaw i rozrywki, a także kino 3D, miejsce na gastronomię oraz sklep z pamiątkami.