Nosze o udźwigu 400 kg znajdują się na wyposażeniu pierwszej karetki pogotowia na Mazowszu przeznaczonej do transportu znacznie otyłych pacjentów. Marszałek mazowiecki Adam Struzik przekazał we wtorek pojazd ratownikom ze stołecznego Meditransu.
„Ambulans bariatryczny jest nam coraz częściej potrzebny, gdyż mamy coraz więcej pacjentów z otyłością” – mówi PAP kierownik zespołu ratownictwa medycznego, lekarz anestezjolog Janusz Krzysztof Kujawa. Przyznaje, że niejednokrotnie ratownicy mają do czynienia z osobami ważącymi 260-300 kg. „W takim przypadku pojawia się wiele trudności poczynając od wyniesienia pacjenta z mieszkania” – dodaje.
Doktor Kujawa prezentuje nowocześnie wyposażoną karetkę. Jej głównym, odróżniającym ją od pozostałych ambulansów elementem są solidne nosze o udźwigu 400 kg. Wysuwają się z pojazdu łagodnie na dużych kółkach i rozkładają dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego. Dzięki nim można bezpiecznie zabrać pacjenta i umieścić w karetce.
Kujawa jest lekarzem z długoletnim doświadczeniem. Wspomina wezwanie do pacjenta, który ważył ok. 280 kg. „Pojawił się problem z ewakuacją, gdyż standardowe nosze mają nośność 130 kg” – mówi. „Musieliśmy improwizować” – dodaje lekarz. Ratownicy wezwali na pomoc straż pożarną. Wyjęli dębowe drzwi i na nich umieścili chorego. Kiedy w końcu udało się go znieść na ulicę, okazało się, że drzwi z pacjentem nie mieszczą się w ambulansie. Chorego umieszczono w samochodzie dostawczym z plandeką i w ten sposób zawieziono do szpitala.
Innym razem załoga doktora Kujawy została wezwana do pacjenta z zawałem. Chory mieszkał na piątym piętrze. Leżał w pokoju na końcu korytarza, który był zabudowany szafami i miał szerokość ok. 1,5 m. Pacjent ważył 360 kg. „Mieliśmy problem, w jaki sposób go ewakuować. Korytarz był za wąski” – wspomina lekarz. I tym razem z pomocą przyszli strażacy. Pod dom podjechał samochód z koszem na wysięgniku i przez okno wysunięto człowieka potrzebującego pomocy. Jednak znów trzeba było użyć samochodu dostawczego.
Dzięki temu, że stołeczne pogotowie ma już ambulans bariatryczny, pomoc osobom o znacznej otyłości będzie bezpieczna. Karetka poza najnowocześniejszym wyposażeniem medycznym ma również odpowiednią ładowność; żeby ją prowadzić potrzebne jest prawo jazdy kategorii „C” uprawniające do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.
Ambulans bariatryczny jest jedną z ośmiu karetek, które we wtorek symbolicznie przekazał Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Struzik podkreślił podczas uroczystości, że od początku pandemii urząd marszałkowski wygospodarował i przeznaczył na wsparcie szpitali oraz pięciu stacji pogotowia 1,5 mld zł.
Wartość przekazanych ambulansów wraz z zaawansowanym wyposażeniem to prawie 5 mln złotych.
Ambulanse zostały zakupione z projektu unijnego realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.