„Król Mięsopust” – spektakl w reżyserii Jerzego Bończaka i Michała Kotańskiego został przyjęty do ósmej edycji konkursu „Klasyka Żywa”. Wydarzenie propaguje dawne dzieła literatury polskiej poprzez wystawianie ich na scenie.
Konkurs wyrasta z przekonania, że polska literatura dramatyczna to prawdziwa skarbnica, czekająca na kolejną falę odkryć. Organizatorom zależy na zainicjowaniu dialogu z klasyką, prowadzonego z pozycji dzisiejszych, ale z uwagą wsłuchującego się w głosy brzmiące w dawnym dramacie. Klasyka żywa, to dawny tekst znajdujący oddźwięk we współczesności, rezonujący tak w twórcach, jak i w zapraszanych na przedstawienia partnerach teatralnej rozmowy.
Tragifarsa, po którą sięgają Jerzy Bończak i Michał Kotański z przymrużeniem oka pokazuje, że nie wystarczy zdobyć władzę. Warto jeszcze zasłużyć na autorytet i szacunek poddanych. Marzenie Florka o zastąpieniu władcy Hiszpanii urzeczywistnia się: służący staje się królem, a król jego parobkiem. Na dworze dochodzi do kolejnych podmian. Pokojówka Kasia dąży do tego, by zostać księżniczką, dworzanie także pragną awansu społecznego. Wywołuje to cały ciąg niespodziewanych, niejednokrotnie absurdalnych i komicznych sytuacji, których centralnym punktem jest… ogromne królewskie łoże, a wszystko to w karnawałowej atmosferze zabawy i obżarstwa.
Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.