Apteczka samochodowa, słodki upominek i garść cennych informacji. Takie niespodzianki czekały na kierowców, którzy zostali zatrzymani w poniedziałek do kontroli w Górnie, w powiecie kieleckim.
Jak co roku w walentynki policjanci prowadzili akcję „Nie rozlewaj krwi na drodze”.
– Przypominamy kierowcom, co należy robić, by nie dochodziło do wypadków drogowych – mówił podkomisarz Mariusz Bednarski, z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
– Apelujemy do kierowców, przede wszystkim zdejmijcie nogę z gazu, dbajmy o to, by przestrzegać przepisy ruchu drogowego, aby nie dochodziło do zdarzeń w ruchu drogowym i co najważniejsze, dzisiaj z okazji walentynek, oddajmy krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Nie rozlewajmy jej bezsensownie na drodze. Pamiętajmy, że każdy wypadek w ruchu drogowym to są osoby ranne, czasem wypadki śmiertelne. Cały czas ktoś na tę krew czeka. Dlatego apelujemy, żeby nie tylko policjanci, ale też osoby cywilne co jakiś czas udawały się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddawały tę krew, czym będą pomagać wszystkim potrzebującym – podkreślił.
Bezpieczna jazda, to mniej wypadków drogowych, a co za tym idzie, mniejsze zużycie krwi – wyjaśnił Olgierd Okrza-Orski z Regionalnego Ośrodka Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
– Krew jest potrzebna do leczenia ludzi w szpitalach w całym województwie. My jako Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dbamy, by była ona zapewniona. Istotną kwestią jest to, że codzienne, prawidłowe funkcjonowanie szpitala jest uzależnione od dostępu do krwi. Krwiodawcy też w takim celu oddają krew, by nie była ona marnowana na zderzenia drogowe, do których często dochodzi z powodu brawury lub braku ostrożności kierowców – zaznaczył.
O tym, jak cenna jest krew przypominała także obecna w punkcie kontroli w Górnie Małgorzata Pawelec, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
– Namawiamy kierowców, aby jeśli tylko mogą, dzielili się darem życia czyli krwią. Innymi słowy zachęcamy do honorowego oddawania krwi. W tym właśnie dniu zarówno policjanci jak i drogowcy również dzielą się darem życia. W tym roku, ze względu na pandemię, przedłużyliśmy tę akcję oddawania krwi do końca lutego. Wtedy przekonamy się, ile osób odpowiedziała na nasz apel – powiedziała i dodała, że GDDKiA przez cały rok prowadzi akcję „Drogocenna krew”.
– W jej ramach drogowcy zgłaszają się do punktów krwiodawstwa, by oddać krew.
Kierowcy podczas kontroli byli także poddawani kontroli trzeźwości. Tym razem nie było prowadzących na podwójnym gazie:
– Na pewno nie wsiadłbym do samochodu na spożyciu alkoholu – deklarował młody kierowca.
– Jestem zawodowym kierowcą, nie mógłbym sobie na to pozwolić – dodał inny.
Kierowcy, z którymi rozmawialiśmy ocenili, że na naszych drogach nie jest bezpiecznie.
– Nasze życie jest coraz bardziej nerwowe i to się przenosi na drogi. Jesteśmy nerwowi niecierpliwi – powiedział jeden z mężczyzn.
– Takie akcje są potrzebne. Jadę od Łodzi i po drodze mijałem dwa wypadki – zauważył nasz rozmówca.
Organizatorami akcji „Nie rozlewaj krwi na drodze” były: wydział ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Regionalny Ośrodek Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.