14 lutego obchodzimy 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Z tej okazji, w poniedziałek (14 lutego) o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach odbędzie się uroczysta msza święta.
Po niej uczestnicy przejdą na skwer im. Stefana Żeromskiego, gdzie przed pomnikiem Armii Krajowej odbędzie się główna część uroczystości.
Przypomnijmy, w 1942 r. Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej – organizacji powołanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już w 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”.
Historyk Marek Jończyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zauważa, że Armia Krajowa była największą konspiracyjną strukturą zbrojną w czasach II wojny światowej.
– W tym roku obchodzimy okrągłą, 80. rocznicę. To wydarzenie miało miejsce 14 lutego 1942 roku. Trzeba mieć jednak świadomość, że powstanie Armii Krajowej było konsekwencją działań niepodległościowych i walki o odzyskanie wolności przez Polskę we wrześniu 1939 roku – zauważa.
W tym szczególnym dniu organizatorzy zachęcają do wspólnego oddania hołdu bohaterom, którzy walczyli o niepodległość kraju z dwoma totalitaryzmami.
Wydarzeniem towarzyszącym jest prezentacja wystawy IPN o Janie Piwniku „Ponurym” na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.