Misternie zdobione ażurowe schody z żeliwa trafiły po konserwacji do Pałacu Małachowskich w Końskich. W marcu będzie mógł je zobaczyć każdy odwiedzający bibliotekę.
Przed remontem schody były zabudowane ścianą i ukryte. Obecnie znajdują się naprzeciwko wejścia. Po przeprowadzce biblioteki publicznej do Pałacu Małachowskich, która ma się odbyć do końca lutego, każdy będzie mógł je podziwiać.
Krzysztof Obratański burmistrz Końskich informuje, że schody z ażurowymi roślinnymi motywami zostały wykonane w jednej z koneckich odlewni.
– To konstrukcja żeliwna ze stopniami z drewna dębowego. Została pieczołowicie zdemontowana w trakcie remontu pałacu, wypiaskowana i odmalowana, a drewniane stopnie wymienione na nowe.
Ciekawostką w odnowionej konstrukcji jest żeliwna zdobiona kolumna, która jest elementem nośnym schodów. Osadzono ją na marmurowym postumencie odnalezionym w pałacu przypadkiem.
– Postument najprawdopodobniej był podstawą jakiejś rzeźby czy ozdoby w parku. Wykonawcy postanowili wykorzystać go powtórnie jako podstawę kolumny wspierającej schody.
Pierwotnie schody prowadziły do pokojów służby na poddaszu. Po II wojnie światowej w pałacu mieściła się biblioteka, a na strychu przechowywano książki dla dzieci. Z czasem strop i klatka schodowa wymagały poważnego remontu, więc zrezygnowano całkowicie z ich użytkowania. Schody zabudowano i nie było ich widać.
Obecnie schody będą pełniły funkcję użytkową i poprowadzą do pomieszczeń na poddaszu.
W zachodnim skrzydle Pałacu Małachowskich oprócz biblioteki mieści się pałac ślubów, a także urząd miasta.
Jak informowaliśmy zakończono już prace remontowe w budynku. Remont według umowy miał kosztować 11,5 mln zł, jednak nieco poszerzono zakres prac i koszty będą większe. Obecnie remontowane jest również wschodnie skrzydło pałacu.