Młodzi utalentowani pianiści: Jakub Derej, Hanna Derej, Maja Markowska, Mikołaj Seroka i dobrze znany kieleckiej publiczności Piotr Pawlak wystąpią w sobotę, 12 lutego, podczas koncertu, który odbędzie się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Solistom będzie towarzyszyła Lwowska Orkiestra Kameralna „Akademia”.
Kolejny raz do Kielc przyjadą uczestnicy Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Jak podkreśla Artur Jaroń, dyrektor kieleckiej szkoły muzycznej, w tym roku wydarzenie to odbywa się po raz 17. Uczestniczą w nim młodzi muzycy z Rosji, Ukrainy, Słowacji, Białorusi i oczywiście z Polski. Mimo pandemii, zajęcia odbywają się tam w sposób stacjonarny.
– Młodzież biorąca w nim udział ma zajęcia, warsztaty z fortepianu, kameralistyki fortepianowej, z dyrygentury, z tańca dworskiego i starych tańców, jak również z klawesynu. Można powiedzieć, że to rodzaj tygodniowej, małej akademii muzycznej. Oprócz tego muzycy biorą udział w koncertach i słuchają występów największych, najwybitniejszych artystów – wyjaśnia.
Tradycją stało się, że jeden z koncertów Forum Pianistycznego odbywa się w kieleckiej szkole muzycznej.
Po raz kolejny w Kielcach wystąpi Lwowska Orkiestra Kameralna „Akademia” pod dyrekcją Igora Pylatyuka. Zawodowi muzycy będą towarzyszyć młodym pianistom. Artur Jaroń zauważa, że wśród tegorocznych wykonawców zabraknie muzyków z Kielc, ale za to pojawi się artysta zaprzyjaźniony z naszym regionem.
– Piotr Pawlak – uczestnik ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który m.in. występował na naszych „Chopinowskich inspiracjach”, a także z dużym sukcesem na Międzynarodowym Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Jako dyrektor artystyczny tego festiwalu, ufundowałem również nagrodę dla Piotra Pawlaka, którą przekażę w finale Forum „Bieszczady bez granic”, jako że moim zdaniem zasługuje na większą uwagę i pomoc ze strony instytucji kultury. Jest wyjątkową osobowością – podkreśla.
Piotr Pawlak to 24-letni artysta, który ma na swoim koncie liczne sukcesy międzynarodowe nie tylko muzyczne, ale także w dziedzinie matematyki. O ile nauki ścisłe to także domena jego rodziców, to już tradycji muzycznych w jego rodzinie nie było. Natomiast Piotr już jako dziecko był wielkim talentem. Wybrał fortepian. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział podczas ubiegłorocznej wizyty na Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.
– Fortepian to jest instrument, który jest bardzo samodzielny, to jest instrument na którym mogę sam kreować wszystko. Wiele innych instrumentów, np. skrzypce czy wiolonczela najwięcej jednak mają do powiedzenia w utworach kameralnych, kiedy muszą z kimś współpracować. Ja panuję w takiej sytuacji nad wszystkim. Mamy zarówno harmonię, jak i polifonię, a dla mnie harmonia jest jednym z najważniejszych elementów muzyki, najbardziej oddziałuje na mnie emocjonalne i mam możliwość jej kreowania – podkreślił.
Podczas wieczoru publiczność usłyszy kompozycję Jana Sebastiana Bacha i fragmenty czterech koncertów Ludwiga van Beethovena.
Wydarzenie odbędzie się na scenie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, jednak ze względu na pandemię, bez udziału publiczności. Dlatego zapraszamy do Radia Kielce. Retransmisja koncertu rozpocznie się w sobotę, 12 lutego, o godzinie 20.10 na antenie Radia Kielce. O tej same porze będzie go można obejrzeć na naszej stronie internetowej.
Organizatorami koncertu są: Radio Kielce, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach oraz Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury.
Program koncertu:
Jan Sebastian Bach – Koncert fort. f-moll BWV 1056. Solo: Jakub Derej;
Ludwig van Beethoven – Koncert fort. n.1 C-dur op.15. Solo: Hanna Derej;
Ludwig van Beethoven – Koncert fort. n.2 B-dur op.19. Solo: Maja Markowska;
Ludwig van Beethoven – Koncert fort. n.3 c-moll op.37. Solo: Mikołaj Seroka;
Ludwig van Beethoven – Koncert fort. n.4 G-dur op.58. Solo: Piotr Pawlak.