Świętokrzyskie Centrum Onkologii uczestniczy w innowacyjnym projekcie badawczym. Jego celem jest opracowanie terapii onkologicznej przy użyciu własnych komórek.
Jak wyjaśnia prof. Artur Kowalik kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO proces polega na genetycznym modyfikowaniu limfocytów i podaniu ich choremu. „Nowe inteligentne komórki” układu immunologicznego rozpoznają komórki nowotworowe i zaczynają je zwalczać.
Jak dodał gość Radia Kielce metoda jest znana od 10 lat, ale w praktyce stosowana od 3 lat.
Metoda sprowadza się do wzmocnienia naszego układu obronnego tak, aby sam rozprawiał się z nowotworami. Jak przypomniał naukowiec układ immunologiczny ma za zadanie obronę organizmu i zwykle to robi. Komórki nowotworowe potrafią jednak oszukać ten system i wówczas chorujemy.
Prace zespołu naukowców ŚCO mają prowadzić do takiej genetycznej modyfikacji komórek chorego, by po ich podaniu potrafił poradzić sobie z chorobą. Tzw. terapia CAR-T jest szyta na miarę pacjenta. Najpierw trzeba pobrać jego komórki, a potem je zmodyfikować. Cały proces nie może trwać dłużej niż dwa tygodnie. Wszystko w tym czasie musi być dopięte na ostatni guzik.
Artur Kowalik poinformował, że w projekt badawczy zaangażowanych jest kilka ośrodków w Polsce. Zadaniem kieleckiego, jest opracowanie wektorów które mogą przenosić zmodyfikowane komórki.
Jak się okazuje bazą dla nośnika będzie złowrogi wirus HIV, ponieważ ma niezwykłą zdolność wnikania do organizmu. Jak wyjaśnia, w Kielcach nie będą produkowane cząstki wirusa wywołującego chorobę ale na jego bazie tworzone będą elementy które będą pełnić rolę tragarzy komórek antyrakowych.
Obecnie ta terapia jest bardzo droga. Koszty leczenia jednego pacjenta przekraczają 1 mln zł. Aby je zmniejszyć i upowszechnić nowatorską formę terapii powstało konsorcjum naukowe które ma 6 lat na opracowanie i wdrożenie metody.
Obok projektu w ŚCO powstanie także Centrum Badań Molekularnych, którego celem jest m.in wdrożenie w Kielcach całego procesu produkcji komórek. Dzięki temu z czasem cały proces tworzenia inteligentnych komórek będzie można od początku do końca realizować w Kielcach.
Budowa centrum jest jedną z inwestycji ujętych w strategii województwa i ma być finansowana z unijnych pieniędzy.