Z miesiąca na miesiąc do Polski wjeżdża więcej samochodów używanych. To jedno. Drugie: one są coraz starsze. Średni wiek sprowadzonych pojazdów to już blisko 12,5 roku. Czy należałoby wprowadzić granicę wieku dla importowanych do Polski samochodów? Czy dla bezpieczeństwa nie należałoby powstrzymać sprowadzania do Polski aut powyżej jakiegoś wieku? Tylko jaki samochód można by uznać za „stary” – piętnasto, dwunasto-, dziesięcio- czy ośmioletni?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy należy zakazać importu starych samochodów?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 10 lutego, 41 dzień roku.
Do końca roku pozostało 324
Wschód słońca w Kielcach: 06:59
Zachód słońca w Kielcach: 16:45
Dzień trwa 9 godzin i 46 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 46 minut.
Imieniny obchodzą: Jacek, Jacenty, Elwira oraz Apollon, Gabriel, Michał, Scholastyka, Sotera, Tomił, Tomisława, Trojan, Wilhelm
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Kociewia
Dzień Mincerza
Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych
*****
CZWARTEK, 10 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1864 r. – KIELCE: uczniowie z kieleckiego gimnazjum, Edward Zagrodzki oraz Rafał Czerwiakowski, porzucili szkołę i wstąpili do oddziału powstańczego.
1919 r. – KIELCE: w Kielcach w Teatrze Polskim gościnnie wystąpił jeden z najwybitniejszych aktorów swoich czasów, Karol Adwentowicz. Co ciekawe W sierpniu 1914 wstąpił do Legionów Polskich, służąc w I Pułku Ułanów.
1995 r. – KIELCE: jubileusz 50-lecia Filharmonii Kieleckiej uczczono organizując uroczysty koncert.
1997 r. – zmarł Zbigniew Rubinowski wybitny badacz Gór Świętokrzyskich, alpinista, polarnik, wieloletni prezes Kieleckiego Towarzystwa Naukowego
CZWARTEK, 10 LUTEGO: W POLSCE
1326 r. – Król Władysław I Łokietek wraz z posiłkami litewskimi najechał Brandenburgię.
1775 r. – powstaje w Warszawie Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, pierwsze polskie towarzystwo naukowe zajmujące się opracowaniem i wydawaniem podręczników oraz programów szkolnych, instytucja utworzona przez Komisję Edukacji Narodowej.
1919 r. – w Warszawie odbyła się uroczystość otwarcia przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego pierwszego po odzyskaniu niepodległości Sejmu RP.
1920 r. – Gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Tym samym potwierdzono wykonanie jednego z punktów postanowień traktatu wersalskiego, przyznającego Polsce 140-kilometrowy odcinek wybrzeża.
1926 r. – Rada Ministrów wydała rozporządzenie nadające prawa miejskie Gdyni, niedawnej wiosce rybackiej.
1939 r. – do portu w Gdyni wpłynął zbudowany w Holandii okręt podwodny ORP „Orzeł”.
1940 r. – ponad 140 tysięcy osób (głównie z kręgów inteligencji, ziemiaństwa, rodzin wojskowych, policyjnych i urzędniczych) zostało deportowanych przez Sowietów z Kresów Wschodnich II w głąb ZSRS (tzw. pierwsza wywózka).
1968 r. – odbył się premierowy spektakl kabaretu Pod Egidą.
1976 r. – do Konstytucji PRL wprowadzono zapis określający PZPR jako przewodnia siła narodu oraz określenie, że PRL jest państwem socjalistycznym. Zmiany te doprowadziły do protestów i zintegrowania sporej części antykomunistycznych środowisk opozycyjnych.
1987 r. – w katowickiej hali Spodek odbył się pierwszy polski koncert zespołu Metallica.
ŚRODA, 9 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12:00 – Warszawa: konferencja prasowa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela w związku z ogłoszeniem przetargów na modernizację linii kolejowych