Lasy Państwowe rozpoczynają ogólnopolską akcję skupu gruntów pod nowe lasy. Leśnicy zachęcają wszystkich właścicieli gruntów, na których może powstać las, aby zgłaszali się do nadleśnictw z ofertą sprzedaży.
Lasy stanowią niemal 30 proc. powierzchni Polski, a ich powierzchnia zwiększa się z roku na rok. 77 proc. z nich jest zarządzana przez Lasy Państwowe.
– Kupujemy nowe grunty, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy bezcenny skarb – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
Kupując nowe tereny, Lasy Państwowe realizują założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa.
W tym roku, nadleśniczowie mają aktywnie promować ofertę zakupów. Pieniądze na wykup gruntów mają pochodzić z własnych funduszy nadleśnictwa albo, w przypadku ich braku, z funduszu leśnego.
Właściciele nieruchomości, którzy chcieliby je sprzedać pod zalesienie muszą przede wszystkim skontaktować się z miejscowym nadleśnictwem, precyzyjnie opisując działkę, potrzebny jest m.in. dokładny adres ewidencyjny. Wcześniej trzeba uregulować sprawy własnościowe.
Szczególną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe, oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej. Status gruntów można zweryfikować w internetowym Banku Danych o Lasach.
Cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.