– Różnego rodzaju fotografie, różnego rodzaju formy, nowoczesność kontra tradycja, a jednocześnie tradycja w służbie nowoczesności – tak o I Festiwalu Fotografii Fotoperyferie Kielce 2022 mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych.
Zachęca do udziału w nim fotografików zajmujących się dawnymi i alternatywnymi technikami. Termin zgłaszania prac upływa 26 lutego.
Dyrektor BWA wyjaśnia, że za przegląd będą odpowiedzialni artyści spoza kieleckiego środowiska.
– Zaprosiliśmy do współpracy dwóch artystów i kuratorów ze Śląska: Janusza Drobisza i Rafała Ganszczyka, którzy organizowali od lat przegląd fotografii w technikach szlachetnych i alternatywnych – wyjaśnia.
Wystawa ma charakter otwarty, mogą w niej wziąć udział artyści, którzy nadeślą prace w technikach: odbitka albuminowa, guma, pigment, odbitka olejna, cyjanotypia, mokra płyta kolodionowa, papier solny itp. Do wystawy nie zostaną zakwalifikowane prace wykonane tradycyjną techniką srebrową i cyfrową – odbitki bądź powiększenia na papierze srebrowym z tradycyjnego negatywu, jak również wydruki z pliku cyfrowego. Wyjątek stanowią prace wykonane na tradycyjnym materiale srebrowym bądź wydruk cyfrowy, jednakże finalny obraz musi zostać uzyskany za pomocą niestandardowych metod naświetlania czy obróbki (np. fotografia otworkowa, luksografia).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Artyści zainteresowani festiwalem mają do 26 lutego czas na zgłoszenie organizatorom swoich prac w formie cyfrowej. Komisja kwalifikacyjna zweryfikuje zgłoszenia, a także dokona selekcji fotografii do wystawy, jeśli ich liczba przekroczy możliwości przestrzeni wystawienniczej.
Regulamin przeglądu oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie www.bwakielce.art.pl/news/fotoperyferie. Pytania dotyczące wydarzenia można kierować na adres: fotoperyferie22@gmail.com.
Stanisława Zacharko-Łagowska podkreśla, że przegląd jest jedną z części festiwalu.
– Będzie przegląd prac w technikach szlachetnych i alternatywnych, ale peryferiami są nie tylko techniki te dawne, które ciągle znajdują amatorów, i w których artyści ciągle potrafią robić fantastyczne rzeczy. Peryferie fotografii to są także różnego rodzaju formy sztuki nowoczesnej, współczesnej, w której fotografia odgrywa jakąś rolę i czasami jest potraktowana w sposób absolutnie niekonwencjonalny – tłumaczy.
Dlatego w kontrze do wystawy technik szlachetnych, pokazana zostanie wystawa fotografii autorstwa prof. Ryszarda Czernowa pod tytułem „Martwe z natury”.
Trzecią ekspozycją prezentowaną w BWA będą prace Katarzyny „Kalua” Kryńskiej.
Otwarcie festiwalu w Biurze Wystaw Artystycznych planowane jest na 25 marca.
Festiwalowi towarzyszą także wystawy, które odbędą się w Galerii „Winda” (tu wernisaż już 11 marca) oraz w Muzeum Historii Kielc, gdzie będzie można zobaczyć stare Kielce pokazane na negatywach Pawła Pierścińskiego, które znajdują się w zbiorach tej placówki.
Organizatorami I Festiwalu Fotografii Fotoperyferie Kielce 2022 są: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach i Fundacja im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.