Zarząd województwa prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, a w tle są wielkie pieniądze dla województwa świętokrzyskiego.
Jak informuje wicemarszałek Renata Janik rozmowy są prowadzone z inicjatywy zarządu i dotyczą wypracowania najkorzystniejszego sposobu wydatkowania pieniędzy na cele inwestycyjne. Z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego, w ciągu najbliższych siedmiu lat do regionu trafi prawie 1,5 mld euro.
Zarząd województwa stara się przekonać unijnych urzędników do ograniczenia pożyczek, na rzecz bezzwrotnej pomocy dla przedsiębiorców i samorządów.
– Jako zarząd województwa staraliśmy się uzasadnić przedstawicielom Komisji Europejskiej, że zwrotne instrumenty finansowe nie mogą być podstawową formą wsparcia w naszym regionie. Wynika to m.in. z niekorzystnych wskaźników społeczno-gospodarczych, a także potrzeb naszego regionu. Zaproponowaliśmy, aby komisja zastosowała ustępstwa, w przypadku realizacji programu operacyjnego dla naszego regionu – wyjaśnia wicemarszałek.
Renata Janik, dodaje, że na ten moment trudno powiedzieć, jaki dokładnie procent unijnych funduszy trafi do regionu w formie dotacji, a jaki w formie pożyczek. Podkreśla jednak, że przewaga zwrotnych form pomocy finansowej może opóźnić wdrażanie programów europejskich w przyszłości.
– Mamy obawę i realne przypuszczenia, że nasze samorządy nie będą zainteresowane realizacją projektów w przypadku, kiedy nie będą mogły skorzystać z dotacji, a tylko ze zwrotnych instrumentów finansowych – podkreśla wicemarszałek.
W trakcie środowych konsultacji zarząd województwa przedstawił sytuację społeczno-ekonomiczną regionu świętokrzyskiego, zaprezentował również potrzeby dotyczące takich obszarów, jak finansowanie sieci kanalizacyjnych na obszarach wiejskich, zapewnienia dotacji na dwie kluczowe inwestycje, czyli drugi etap budowy Kampusu GUM i budowę Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Zaprezentowano także stanowisko regionu dotyczące potrzeby budowy wielofunkcyjnych zbiorników wodnych z możliwością wykorzystania ich na cele turystyczne, jak również konieczność zapewnienia dotacji na innowacyjny rozwój świętokrzyskich przedsiębiorców.
W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 do województwa świętokrzyskiego trafi prawie 1,5 mld euro.