Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji – zapowiedział dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował również, że jeżeli chodzi o zniesienie obowiązku noszenia maseczek, to można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane.
Zdaniem prof. Macieja Banacha, kardiologa i epidemiologa z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, na razie jest jeszcze za wcześnie, by zrezygnować z obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych.
– Minister sugerował, że nie będzie nakazu noszenia maseczek, a tylko rekomendacja. Pamiętajmy jednak, że ta maseczka, to nie tylko ochrona przed koronawirusem, ale przed wieloma innymi patogenami, szczególnie w miejscach, w których nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się np. poprzez zachowanie dystansu od drugiej osoby. Pamiętajmy również, że ta druga osoba może nie mieć żadnych objawów, może mieć skąpe objawy lub też jest już zakażona – dodał prof. Maciej Banach.
Adam Niedzielski poinformował również, że od 15 lutego kwarantanna będzie nakładana na współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny, a okres izolacji zostanie zmniejszony z 10 do 7 dni.
Zdaniem prof. Jana Szczegielniaka, pełnomocnika Ministerstwa Zdrowia do spraw rehabilitacji leczniczej po COVID-19, te decyzje wiążą się z dużą liczbą osób, które przebywają na kwarantannie oraz w izolacji.
– Myślę, że to się wiąże również z personelem medycznym, który także przecież choruje. W związku z tym ogranicza dostęp do pomocy medycznej. Dlatego myślę, że te decyzje są związane nie tylko z naszym funkcjonowaniem, ale także z funkcjonowaniem służby zdrowia – dodał prof. Jan Szczegielniak.
Minister zapowiedział również, że od 11 lutego zniesiona zostaje kwarantanna przyjazdowa z państw spoza Strefy Schengen, a od 21 lutego uczniowie klas V – VIII powrócą do szkolnych ławek.