Cyberbezpieczeństwo to nowy kierunek studiów, którego uruchomienie planuje Politechnika Świętokrzyska. Dziś kielecka uczelnia podpisała umowę z firmą IBM Polska.
Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że eksperci z komputerowego giganta będą ogromnym wsparciem, zarówno jeżeli chodzi o kształcenie ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, jak i szkolenie kadry naukowej uczelni.
Firma będzie pomagać w rozwijaniu potrzebnych na rynku umiejętności i ulepszaniu programów nauczania, poprzez udostępnianie wybranego oprogramowania. IBM zadba również o podnoszenie umiejętności, organizując warsztaty dla studentów i pracowników Politechniki Świętokrzyskiej. Piotr Beńke – dyrektor ds. Technologii IBM Polska i Kraje Bałtyckie podkreśla ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
– To jest przyszłość dla młodzieży, przyszłość dla gospodarki. Widzimy jak rozwija się technologia cyfrowa, stąd zwiększa się też zapotrzebowanie na specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Nie ukrywam, że pandemia się też do tego przyczyniła, bowiem coraz więcej zadań, coraz więcej pracy realizujemy poprzez technologie cyfrowe – tłumaczy Piotr Beńke.
Generał Włodzimierz Nowak, ekspert z zakresu cyberbezpieczeństwa uważa, że absolwenci nowego kierunku mogą robić karierę zawodową nie tylko w firmach, ale również w armii. Ułatwi to na pewno fakt, że Ministerstwo Obrony Narodowej tworzy właśnie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.
– Jako baza wyjściowa do tego musi być ogólne przygotowanie do ochrony systemów powszechnych. Po to, żeby można się było przebranżowić i doszkolić jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo w systemach wojskowych i systemach rządowych, generalnie rzecz biorąc – mówi generał Włodzimierz Nowak.
Od przyszłego roku akademickiego, żacy kształcący się na kierunku informatyka będą mogli wybrać specjalizację cyberbezpieczeństwo. W przyszłości specjalizacja zostanie przekształcona w pełnoprawny kierunek studiów.
Profesor Roman Stanisław Deniziak, dziekan wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej dodaje, że dzięki współpracy z firmą IBM pracownicy uczelni rozwiną się naukowo. W planach są wspólne projekty badawcze.