Co króluje w Polskiej kuchni jako dodatek do obiadu? Ziemniaki uznaje za naszą narodową tradycję większość Polaków, ale czy eksperymenty kulinarne i otwarcie na kuchnie świata nie zdetronizowały kartofli?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jak urozmaicić potrawy z ziemniaków?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 9 lutego, 40 dzień roku.
Do końca roku pozostało 325
Wschód słońca w Kielcach: 07:01
Zachód słońca w Kielcach: 16:43
Dzień trwa 9 godzin i 42 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 46 minut.
Imieniny obchodzą: Apolonia, Jakub, Pola oraz Ansbert, Bernard, Cyryl, Donat, Felicjan, Gorzysław, Marian, Mariusz, Nikifor, Pelagia, Pryma, Prymus, Reginald, Sabin, Sulisława
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy w lutym topnieje, to na wiosnę mróz bieleje”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Pizzy
*****
ŚRODA, 9 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1656 r. – ZAWICHOST: wojska polskie pod dowództwem Stefana Czarnieckiego przeprowadziły szturm w skutek którego, walcząc z załogą szwedzką, zdobyły zamek w Zawichoście.
1863 r. – SANDOMIERZ: w szpitalu został rozpoznany przez rosyjskiego żandarma, dowódca powstańczego oddziału Leon Frankowski, ranny w bitwie pod Słupczą. Został odwieziony do Lublina, gdzie powieszono go 16 kwietnia 1863 r. . Byli podkomendni Leona Frankowskiego przyłączyli się do oddziału Jana Nepomucena Rayskiego, z którym razem podążyli w kierunku Koprzywnicy
1941 r.
– KIELCE: w nocy z 9 na 10 lutego w Kielcach Gestapo rozpoczęło trwające dwa dni aresztowania. Zatrzymano 86 ludzi, w związku z masowymi aresztowaniami osób związanych z konspiracyjnym Związkiem Walki Zbrojnej.
-RECZKÓW, SKOTNIKI: dwaj członkowie grupy dowodzonej przez Franciszka Głowacza „Lis”, podlegała bezpośrednio Komendantowi Obwodu Końskie, wykonali pierwszą w obwodzie egzekucję zdrajców. Sąd Kapturowy (taką nazwę miał wtedy sąd działający w ramach ZWZ) wydał wyrok na dwie osoby odpowiedzialne za zdradę i w konsekwencji za aresztowania. Zastrzelono wtedy w Reczkowie Bolesława Łopuszyńskiego, a w Skotnikach Józefa Szkiełkię.
ŚRODA, 9 LUTEGO: W POLSCE
1321 r. – Sąd papieski obradujący w Inowrocławiu, a następnie w Brześciu Kujawskim wydał wyrok nakazujący krzyżakom zwrot Polsce Pomorza Gdańskiego oraz zapłatę znacznego odszkodowania. Zakon krzyżacki nie uznał wyroku i uzyskał jego zawieszenie w kurii papieskiej w Awinionie.
1918 r. – w Brześciu nad Bugiem państwa centralne (Niemcy, Austro-Węgry, Turcja i Bułgaria) podpisały z Ukraińską Republiką Ludową traktat, na mocy którego Chełmszczyzna i część Podlasia miały stać się częścią Ukrainy.
1943 r. – oddział UPA dokonał masakry 149-173 Polaków we wsi Parośla I. Zbrodnia ta jest uważana za początek rzezi wołyńskiej.
1945 r. – w Elblągu został aresztowany Aleksander Sołżenicyn, wówczas kapitan artylerii Armii Czerwonej. Powodem był przechwycony przez NKWD list do przyjaciela, w którym Sołżenicyn krytykował metody prowadzenia wojny przez ZSRR i rolę Stalina.
1965 r. – premiera filmu Rękopis znaleziony w Saragossie w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.
1970 r. – rozpoczął się tzw. proces taterników oskarżonych o kolportaż nielegalnych pism.
ŚRODA, 9 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 11:30 – Warszawa: konferencja prasowa z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki oraz p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy, nt. „Zakup gruntów przez Lasy Państwowe”