Dofinansowanie w wysokości nawet 1 mln zł może otrzymać właściciel zabytku na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranej funkcji społecznej. Rozpoczął się konkurs „Nasz zabytek”. Od 7 lutego można zgłaszać obiekty z ziemi świętokrzyskiej, którym warto przywrócić dawną świetność.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Most the Most. Jej prezes, Brygida Ślabska wyjaśnia, że zgłaszane zabytki muszą spełniać kilka warunków.
– Muszą to być zabytki nieruchome, czyli obiekty, które zostały wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. Druga bardzo istotna kwestia jest taka, że powinny to być obiekty, które są własnością publiczną, czyli należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, czy Skarbu Państwa – podkreśla.
Prezes dodaje, że zgłaszając jakiś obiekt, warto zaangażować w akcję jak najwięcej osób, bo większa liczba zgłoszeń, zwiększa szansę na zwycięstwo w województwie.
Brygida Ślabska tłumaczy, że zgłoszenie zabytku jest proste. Wystarczy wejść na internetową stronę fundacji: mostthemost.pl, gdzie znajduje się formularz.
– Prosimy państwa o podanie kilku krótkich informacji o zabytku, krótkie uzasadnienie, dlaczego państwo go zgłaszają. Zależy nam też na tym, żebyście przesłali fotografię tego obiektu, albo filmik, który będzie go charakteryzował – mówi.
Właściciel zwycięskiego obiektu otrzymuje od fundacji dofinansowanie w wysokości do 1 mln zł, do przeprowadzenia rewaloryzacji i nadania nowej funkcji społecznej temu zabytkowi.
Na ziemi świętokrzyskiej nie brakuje zabytków, którym warto przywrócić dawną świetność. Kazimierz Micorek, prezes samorządu wojewódzkiego PTTK podkreśla, że ich listę otwierają zabytki techniki i przemysłu, na czele z Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Wielkiej.
– Najbardziej cenne z tych wszystkich zabytków, które mamy, to poszczególne perełki na szlaku zabytków techniki. One dziś są w stanie ruiny, ale warto byłoby się nimi chwalić, bo wytop żelaza w Polsce rozpoczynał się w Górach Świętokrzyskich. Dlatego one mają ogromną wartość, nie tylko dla województwa, ale dla kraju. Warto je wszystkie zabezpieczyć nawet jako trwałą ruinę – zauważa.
Kazimierz Micorek zaznacza, że wiele zabytków bezpowrotnie niszczeje.
– Chwalimy się Krzyżtoporem – chwała Bogu, że się go udało uratować w takim stanie, w jakim jest, bo niszczał. W Kurozwękach mamy kolejną atrakcję, którą uratowało to, że ją odzyskali właściciele. I tak moglibyśmy wymieniać. Z bólem serca obserwuję to, co złego dzieje się w Chrobrzu. Przepiękny Pałac Wielopolskich ulega zniszczeniu, bo nie ma zainteresowania kogoś, kto czuwałby nad tym. A jest to przecież przykład nie tylko architektury, parku, ale także świadek historii. Takich obiektów jest wiele. W każdą niedzielę w Radiu Kielce, o godzinie 12.10, w programie „Moc historii” pokazywane są te miejsca, które świadczą o starożytności ziemi świętokrzyskiej, a jednocześnie miejsca, o których zapomnieliśmy – wskazuje.
Można skorzystać z tej inspiracji, ale warto się pospieszyć, ponieważ zgłoszenia można wysyłać tylko przez cztery tygodnie, od 7 lutego do 7 marca.