To święto obchodzone w całej Europie, które ma zwrócić uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych. We wtorek (08.02) przypada Dzień Bezpiecznego Internetu.
Zapytaliśmy białostoczan, czy mają sprawdzone sposoby na korzystanie z sieci, aby nie narazić się m.in. na ataki hakerów i oszustów – a do takich w ostatnich miesiącach dochodzi coraz częściej. Jak podkreślają mieszkańcy Białegostoku – najlepiej posiadać dobry program antywirusowy i nie klikać w podejrzane linki do stron.
– Nie ma dnia, by podlascy policjanci nie otrzymali zgłoszeń o oszustwach, o próbach oszustw. Oszuści często wykorzystują portale społecznościowe i komunikatory. Podszywają się pod znajomych i zwracają się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy zazwyczaj proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie kodu blik w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy przestępcy, aby natychmiast mógł wypłacić te pieniądze. Przykład z ostatnich dni – 36-letni mieszkaniec powiatu sokólskiego właśnie w ten sposób stracił 2 tys. zł. Odezwał się do niego oszust podszywający się pod jego znajomego. Aby nie paść ofiarą cyberprzestępców, przede wszystkim kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Nie wchodźmy w linki przesyłane przez nieznane nam osoby, a tym bardziej nie uzupełniajmy ich, nie podawajmy danych osobowych, kodów czy loginów do naszych kont – mówi mł. asp. Elżbieta Zaborowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Tylko w ubiegłym roku podlascy policjanci otrzymali ponad 2 tysiące zgłoszeń dotyczących internetowych oszustw. Specjaliści radzą, aby często zmieniać hasła do kont, nie zapisywać ich w przeglądarkach internetowych i na bieżąco aktualizować oprogramowanie systemów.