Czy Polska powinna wprowadzić jakieś ograniczenia, czy raczej żyć normalnie jak przed pandemią? Austria wprowadza system obowiązkowych szczepień dla wszystkich obywateli, Dania likwiduje z kolei wszystkie restrykcje koronawirusowe.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, co Powinna zrobić Polska – pozostawić obecne przepisy, zaostrzyć wzorem Austrii, czy – tak jak Dania – łagodzić? Którą iść drogą – traktować koronawirusa jak coś z czym żyjemy, czy „okopać” się przepisami?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 8 lutego, 39 dzień roku.
Do końca roku pozostało 326
Wschód słońca w Kielcach: 07:03
Zachód słońca w Kielcach: 16:42
Dzień trwa 9 godzin i 39 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 43 minut.
Imieniny obchodzą: Hieronim, Józefina oraz Ampeliusz, Gabriela, Gniewomir, Gniewosądka, Honorat, Irena, Izajasz, Jan, Juwencja, Juwencjusz, Lucjusz, Łucjusz, Mirogniew, Paweł, Piotr, Polikarp, Salomon, Sebastian, Stefan
*****
Przysłowie na dziś:
„Luty miesiąc bardzo zmienny: pół zimowy, pół wiosenny”
*****
Nietypowe święta:
Święto Służby Więziennej
*****
WTOREK, 8 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1485 r. – SANDOMIERZ: król Kazimierz Jagiellończyk przybył do Sandomierza, by uczestniczyć w obradach sejmiku szlacheckiego. Monarcha przebywał w mieście do 3 marca.
1863 r. – SŁUPCZA, DWIKOZY: Oddział powstańczy pod dowództwem Leona Frankowskiego i Antoniego Zdanowicza został dogoniony przez rosyjski oddział podpułkownika Miednikowa (dwie kompanie piechoty i półsotnia kozaków). Moskale najpierw rozpędzili główne siły powstańcze a, potem w Dwikozach rozbił ich straż tylną i uciekinierów z pola bitwy. Metryki kościelne podają precyzyjnie liczbę poległych Polaków, ustalając je odpowiednio na 66, w tym 28 pod Słupczą i 38 pod Dwikozami. Wszyscy zostali pochowani na cmentarzu w Słupczy i w Górach Wysokich. Ranny w bitwie Leon Frankowski próbował jeszcze ukrywać się w Sandomierzu, lecz został schwytany i odstawiony do Lublina. Powieszony w Lublinie 16 kwietnia 1863 r.
1931 r. – CHMIELNIK: uroczyście poświęcono Elektrownię Miejską w Chmielniku, która została wzniesiona ze środków samorządowych.
WTOREK, 8 LUTEGO: W POLSCE
1296 r. – król Polski Przemysł II został zamordowany pod Rogoźnem podczas nieudanej próby porwania dokonanej z inspiracji margrabiów brandenburskich, z którymi współpracowały zapewne wielkopolskie rody Nałęczów i Zarembów.
1427 r. – Szydłowiec otrzymał prawa miejskie.
1512 r. – w katedrze wawelskiej odbył się ślub króla Zygmunta I z węgierską księżniczką Barbarą Zapolyą.
1919 r. – wszedł w życie dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o powstaniu Pocztowej Kasy Oszczędności.
1922 r. – w Warszawie urodził się Tadeusz Gajcy, poeta, dramatopisarz, prozaik, współzałożyciel i redaktor konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”; żołnierz AK, zginął w Powstaniu Warszawskim.
1932 r. – opatentowano pistolet Vis.
1940 r. – na skutek nacisków międzynarodowych władze niemieckie zwolniły z obozów koncentracyjnych 102 profesorów i wykładowców krakowskich uczelni aresztowanych w listopadzie 1939 r. w ramach
1951 r. – w warszawskim więzieniu na Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na mjr. Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce”, dowódcy V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK; żołnierzu podziemia antykomunistycznego, w 1948 r. aresztowanym przez UB i skazanym na karę śmierci; szczątki „Łupaszki” zidentyfikowano w 2013 r. w wyniku ekshumacji przeprowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach; pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika w 2016 r. został pochowany z wojskowym ceremoniałem na Wojskowych Powązkach.
1995 r. -we Fryburgu zmarł Józef Maria Bocheński, filozof, dominikanin, sowietolog; ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii 1939 r., uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
WTOREK, 8 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 11:00 – Warszawa: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, weźmie udział w powołaniu nowego komponentu Sił Zbrojnych RP – Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni