W Szkole Podstawowej w Chmielniku oraz Zespole Placówek Oświatowych w Piotrkowicach powstaną Laboratoria Przyszłości. Obydwie placówki uzyskały rządowe dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego oraz technicznego, wzbogacającego ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości do Szkoły Podstawowej w Chmielniku trafiło prawie 242 tys. złotych, natomiast Zespół Placówek Oświatowych otrzymał 60 tys. zł.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki przypomina, że w całym województwie z rządowego programu Laboratorium Przyszłości skorzysta 427 szkól podstawowych.
– W sumie na ten cel w województwie świętokrzyskim rząd przekaże łącznie prawie 30 mln złotych. Z tych laboratoriów skorzysta około 80 tys. uczniów w regionie. To bardzo ważny projekt, który sprawi, że szkoły i placówki oświatowe będą miały nowoczesne wyposażenie i narzędzia m.in. roboty, drukarki 3D, które sprawią, że nauka będzie dostosowana do wymogów współczesnego świata. To inwestycja w innowacje i nowe technologie w szkołach tak aby dzieci mogły pozyskiwać te wszystkie umiejętności, które obecnie są niezwykle istotne – wyjaśnia.
Senator Krzysztof Słoń, zaznacza, że Laboratoria Przyszłości to innowacyjny program, dzięki któremu także dzieci i młodzież z mniejszych miejscowości zyskają dostęp do najnowocześniejszych środków dydaktycznych.
– Laboratoria Przyszłości to program, który właściwie nie stawia żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wyobraźnię. To mają być miniaturowe centra nauki Kopernik w każdej szkole. Mam nadzieję, że dzieci i młodzież także będą miały swój udział w budowaniu tych laboratoriów, ponieważ to właśnie dla nich one powstają – zaznaczył.
Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika zaznacza, że fundusze pozyskane przez obydwie szkoły na utworzenie Laboratoriów Przyszłości pozwolą na zapewnienie uczniom lepszego startu w dorosłość, z odpowiednią troską o wymagania i potrzeby współczesności.
Renata Nowak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku, podkreśla, że kwota pozyskana w ramach rządowego wsparcia kwota jest zawrotna. Jak jednak zaznacza, pieniądze zostaną z pewnością wykorzystane odpowiedzialnie, z korzyścią dla dzieci i młodzieży,
Jacek Sobaś, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Piotrkowicach zaznacza, że przyznane dofinansowanie na zakup zaawansowanego technologicznie sprzętu dla uczniów zostanie wykorzystane co do złotówki.
– Doposażymy nasze pracownie informatyczne, techniczne, sale do zajęć fizyki czy chemii. Dzięki temu pomoce naukowe będą służyły całej społeczności szkoły nie uczniom, ale także pozwolą podnieść kwalifikacje nauczycieli – tłumaczy.
W sumie do województwa świętokrzyskiego w ramach realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Szkolnictwa Wyższego trafiło prawie 28,5 mln złotych.