Szkolenia dla przewodników, którzy wraz z grupami odwiedzają mauzoleum w Michniowie czy skansen w Tokarni – zakłada porozumienie o współpracy partnerskiej, które w poniedziałek podpisało Muzeum Wsi Kieleckiej z Kołem Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”.
Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że podpisany dokument porządkuje wzajemne relacje.
– Ta współpraca ma przede wszystkim charakter promocyjny dla obu instytucji. Myślę, że dzięki temu w Muzeum Wsi Kieleckiej pojawi się więcej grup turystów. Będzie także współpraca merytoryczna, polegająca na organizowaniu szkoleń dla młodych adeptów sztuki przewodnickiej, czy to w Tokarni czy to w Michniowe, ale także być może w zagrodzie Czernikiewczów w Bodzentynie – wymienia.
Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej dodaje, że współpraca będzie formą wzajemnej pomocy.
– Jako muzeum będziemy przekazywać pewne informacje przewodnikom i umożliwiać im pracę na naszym terenie, z kolei przewodnicy będą zachęcali do przyjścia, do zwiedzenia mauzoleum w Michniowie, czy skansenu w Tokarni. To jest istotne dla rozwoju naszego muzeum – zauważa.
Taka najbardziej realna forma współpracy to chociażby darmowy wstęp do obiektów Muzeum Wsi Kieleckiej dla przewodników z PTTK. Dotychczas oni również płacili za bilety.
Możliwość szkoleń cieszy Annę Wilczyńską, prezes Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”. Wyjaśnia, że skorzystają na nich nie tylko przewodnicy, ale też turyści.
– Często z grupami odwiedzamy skansen w Tokarni, zdarza się, że także my oprowadzamy naszych turystów po parku, ponieważ nie ma tylu przewodników na miejscu. Znamy historię znajdujących się tam obiektów, ale przecież też pojawiają się nowe budynki, nowe informacje. Chcielibyśmy skorzystać z tych szkoleń, by móc potem tę wiedzę przekazać dalej – tłumaczy.
Zauważa, że zainteresowanie dawną historią wśród turystów jest duże.
– To jest bardzo ciekawe, zwłaszcza dla młodych osób, które dzisiaj żyją w zupełnie innych warunkach. Dzieci czasami łapią się za głowę, że tak można było żyć, albo chodzić do szkoły, w której na ławce znajdowało się zagłębienie z miejscem na kałamarz – śmieje się.
Zainteresowanie turystów potwierdzają też liczby. W 2021 roku skansen w Tokarni odwiedziło 102 tys. osób, a Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – 26 tys. osób.
– Nie ma się czego wstydzić. Wróciliśmy do liczby odwiedzających sprzed pandemii, i myślę, że one będą rosły – komentuje dane dyrektor Tadeusz Sikora.